Dieta na hubnutí – chléb

0
Rate this post

Chléb a moučné výrobky jsou při hubnutí nejčastěji omezenou skupinou výrobků. Je to dáno tím, jak velkou skupinu vytváří oproti všem jídlům a jeho poměrně vysokou energetickou hodnotou. Odstraněním chleba z jídelníčku se může snížit jeho výhřevnost.

Výrobky z rafinované pšeničné mouky jsou navíc nositelem tzv prázdné kalorie

Vyznačují se vysokým glykemickým indexem, což znamená, že jejich konzumace způsobí rychlé zvýšení hladiny glukózy v krvi a nezajistí dlouhodobé zasycení. Všechny tyto argumenty podporují tezi o vyloučení chleba z jídelníčku.

Je však třeba připomenout, že stejné produkty vyrobené z neúplně vyčištěných obilných zrn se mohou stát spojencem pro lidi na redukční dietě. Celozrnný žitný chléb nebo špaldový či grahamový chléb může být zdrojem pro zdraví důležitých komplexních sacharidů, minerálů a vitamínů skupiny B. Vláknina v nich obsažená zajistí delší pocit sytosti po jídle. Usnadníte tak kontrolu chuti k jídlu a omezíte epizody mlsání mezi jídly.

Vláknina navíc reguluje rytmus stolice a snižuje riziko kolorektálního karcinomu. Při hubnoucí dietě není třeba se chleba vzdávat, pokud se jedná o celozrnné pečivo konzumované v rozumném množství.

Tuk je makroživinou stravy, která poskytuje nejvíce kalorií

Proto se při hubnutí často vzdáváme tučných výrobků jako jsou: máslo, oleje, avokádo, semínka, ořechy, tučné ryby, abychom snížili množství energie v jídelníčku. Tato častá chyba může vážně narušit proces snižování hmotnosti.

Rozumné hubnutí neznamená úplné odstranění tuku z vaší stravy. Tuk je prvek, který je velmi důležitý a jeho správné množství musí být tělu dodáváno, aby mohl efektivně fungovat. Hraje roli nejen v energetice, ale i při budování a ochraně, je nositelem důležitých vitamínů A, D, E a K.

Jeho nedostatek v jídelníčku nepříznivě ovlivňuje hormonální funkce. Vyřazení tučných produktů z jídelníčku je tedy nejen škodlivé pro proces hubnutí, ale může mít z dlouhodobého hlediska také nejreálnější zdravotní riziko. Samozřejmě, vzhledem k velké dávce energie, kterou tyto produkty nesou, je třeba věnovat zvláštní pozornost jejich množství v nabídce. Při hubnutí byste je však z jídelníčku neměli úplně vyřadit.