Febiofest

0
Rate this post

Filmový festival Febiofest je prestížne medzinárodné podujatie, ktoré priťahuje filmových fanúšikov nielen z Českej republiky, ale aj z iných európskych krajín. Je to totiž jedinečná príležitosť vidieť na jednom mieste klasiku aj premietanie alternatívnych a experimentálnych filmov – domovskej stránke.

Od 19. do 27. marca bude Praha nielen hlavným mestom Českej republiky, ale aj hlavným mestom filmu! To všetko vďaka 22. ročníku Medzinárodného filmového festivalu Febiofest 2015. Program tohto renomovaného filmového festivalu zahŕňa premietanie viac ako 400 najlepších filmov roku 2014 z celého sveta!

Ak plánujete cestu do Prahy na jar, teraz je najlepší čas na hľadanie ubytovania v meste! Pozrite si najlepšie ponuky, zadajte: Ubytovanie v Prahe

Festival bude už tradične hostiť pražské multikino Cinestar Anděl, kde diváci uvidia najlepšie produkcie svetovej kinematografie. Okrem toho organizátori festivalu ponúkajú bohatý hudobný sprievodný program.

Febiofest každoročne predstavuje prierez najlepších filmov, ktoré už boli ocenené na prestížnych festivaloch po celom svete, vrátane najlepšie hodnotených filmov z Berlína, Cannes, Benátok, Toronta, San Sebastiánu a ďalších “prvotriednych” festivalov, vrátane niekoľkých filmov nominovaných na Oscara. Nadchádzajúci ročník festivalu bude zahŕňať štrnásť filmových sekcií. Prvou hviezdou festivalu bude tento rok určite americká herečka Kim Novak, známa okrem iného z premietania filmu Vertigo slávneho režiséra Alfreda Hitchcocka.

Organizátor tiež prezradil názvy prvých troch filmov v programe, ktoré budú po prvýkrát uvedené v Českej republike v predpremiérovej distribúcii. Prvým z filmov je Pán Turner režiséra a scenáristu Micka Leigha, v hlavnej úlohe s Timothym Spallom, film zobrazuje úryvky zo života slávneho britského maliara Josepha Mallorda.

Herec získal minulý rok v Rige Európsku cenu Akadémie za najlepší mužský herecký výkon v úlohe excentrického umelca a ocenenie získal aj na filmovom festivale v Cannes.

Ďalším filmom je dráma Foxcatcher režiséra Bennetta Millera. Treťou už známou novinkou pražského filmového festivalu je očakávaný film Samba režisérov Oliviera Nakacheho a Erica Toledana. V jednej z hlavných úloh sa predstavila významná anglická herečka Charlotte Gainsbourg.

Medzinárodný filmový festival Febiofest založila v roku 1993 nezávislá filmová a televízna spoločnosť FEBIO. V posledných rokoch tu mali možnosť hosťovať svetoznámi herci a filmoví producenti ako Nanni Moretti, Geraldina Chaplin, Peter Weir, Olivier Assayas, Richard Lester, Roman Polanski, Volker Schlöndorff, Bruno Dumont, István Szabó, Tsai Ming-Liang, Tom Tykwer, Hal Hartley, Andrej Končalovskij, Armin Müller Stahl, Nikita Michalkov, Carlos Saura, Bruno Ganz alebo Claudia Cardinale.

19. ročník Medzinárodného filmového festivalu FebioFest sa uskutoční v Prahe od 22. do 30. marca. Program podujatia zahŕňa poľské filmy.

Súčasťou prehliadky tvorby ôsmich režisérov z celého sveta budú dve prezentácie filmových tvorcov s väzbami na Poľsko. V Prahe sa budú premietať vybrané tituly z filmografie Lecha Majewského a Pawla Pawlikowského. Obaja filmári budú hosťami FebioFestu. Okrem nich na podujatie zavítajú aj režisér Nanni Moretti (predseda poroty na tohtoročnom MFF Cannes) a herečka Sandrine Bonnaire.

Medzi 12 filmami v súťaži Nová Európa sa predstaví aj film Leszeka Dawida Ki. Bude súťažiť o hlavnú cenu festivalu s titulmi z Francúzska, Talianska, Rumunska alebo Spojeného kráľovstva. Za zmienku stojí, že minulý ročník podujatia vyhral film Marcina Wrony Krstiny, ktorý bol do českých kín uvedený 23. februára.V sekcii prezentujúcej najnovšie počiny svetovej kinematografie uvidia diváci v Prahe film Małgorzaty Szumowskej Sponzoring. Okrem poľského filmu sa v sekcii Panoráma svetovej kinematografie na FebioFeste predstavia aj snímky Andrey Arnold “Wuthering Heights”, Lynne Ramsay “We Need to Talk About Kevin” a Gillo Pontecorvo “Battle of Algiers”.

V programe venovanom 3D sa bude premietať film “1920. Bitwa warszawska” od Jerzyho Hoffmana. Okrem poľskej produkcie sa v tejto sekcii predstavia aj filmy ako “Pina” Wima Wendersa a “Jaskyňa zabudnutých snov” Wernera Herzoga. V Prahe sa bude premietať aj film “Cena” (“El Premio”) Pauly Markovitch. Ide o poľsko-nemecko-francúzsko-mexickú koprodukciu spolufinancovanú Poľským filmovým inštitútom (PISF), ktorá bola ocenená v Berlíne.

2020

Včera zrušená a presunutá na konečný koniec. Organizátori slovenského Febiofestu pravdepodobne nebudú na tento ročník spomínať s láskou, našťastie pre Grzegorza Paprzyckého to bude inak, jeho dokument bol ocenený Cenou medzinárodnej poroty.

Medzinárodný filmový festival Febiofest je významné filmové podujatie, ktoré sa koná od roku 1993 v hlavnom meste Slovenska, v Bratislave. Spočiatku sa festival zameriaval na miestny filmový trh, ale časom sa začal otvárať aj pre medzinárodnú produkciu. Hlavnou myšlienkou organizátorov podujatia je byť akousi platformou prezentujúcou artovú kinematografiu z celého sveta a propagujúcou slovenskú tvorbu. Veľmi dôležitou súčasťou programu sú okrem súťaží aj podujatia Dní priemyslu.

Tento rok sme mohli v programe nájsť dva poľské dokumenty – “Harda” od Marcina Polara a víťazný “Moja krajina taká krásna” od Grzegorza Poprzyckého.

Ironický názov oceneného dokumentu odkazuje na vyostrenie radikálnych nálad v Poľsku v posledných rokoch. Podľa úvodného podtitulu ide o “nechronologickú dokumentáciu vybraných spoločenských udalostí”. Režisér porovnáva pochody, demonštrácie a pouličné nepokoje, ale aj prejavy antifašistických organizácií.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here