Jan P. Matuszyński

0
Rate this post

V roku 2010 absolvoval kurz dokumentárneho filmu na Majstrovskej škole filmovej réžie Andrzeja Wajdu. O dva roky neskôr získal diplom z réžie na Fakulte rozhlasu a televízie Sliezskej univerzity v Katoviciach.

Už jeho prvá filmová etuda “Spolu” s Olgou Bołądź a Redbadom Klynstrom (2006) bola ocenená na filmovom a umeleckom festivale Leto filmov v Toruni. O rok neskôr mu film Myjnia priniesol Cenu Jana Machulského v kategórii najlepší režisér a Grand Prix na festivale krátkych poľských filmov Short Waves.

Ďalšie celovečerné filmy – www – 15 lat milczenia (2007) o štúdii mímov, senzačný Wiem, kto to urobil (2008) a psychologická dráma Afterparty (2009) – potvrdili všestrannosť a technickú zdatnosť mladého režiséra. Film Offline (2012), ktorý vznikol ako súčasť 30-minútového programu, sa zaoberal súčasnou témou online zoznamovania a falošných identít na internete.

Všetky farby poľského filmu
Oceľovo modrý vesmír Andrzeja Żuławského a jemné farby rozprávok Jana Jakuba Kolského, farby snov, nočných môr a odtieňov pamäti. Tu je krátky sprievodca farbami poľskej kinematografie.

Prečítajte si viac prejsť na kategóriu
Matuszyński sa vo svojom prvom televíznom dokumente pustil do zaujímavej témy – protagonistami filmu Amišovia z Visly (2010) je dvojica amerických členov kresťanskej komunity, ktorí sa pred desiatimi rokmi rozhodli prísť do Poľska. “Film Nebo (2011), ktorý vznikol v rámci programu Prvý dokumentárny film, rozprával príbeh ťažko chorého muža, ktorý nachádza zmysel v písaní ikon. Téma veľkej vášne, ktorá dokáže prekonať všetky telesné slabosti, sa vrátila v celovečernom dokumentárnom filme Hlboká láska (2013), ocenenom okrem iného na filmovom festivale v Krakove a na MFF v Moskve. Rozpráva príbeh 50-ročného potápača, ktorý v dôsledku mŕtvice stratí svoju kondíciu. Jediným snom ochrnutého muža je vrátiť sa do vody a v jeho uzdravení a komunikácii so svetom mu pomáha jeho partnerka.

Veľké veci – rekvizity poľského kina
Čo majú spoločné slamený medvedík a horiace okuliare z filmu Popol a diamanty? Prečo si Kasia Figura zväčšila boky a ako sa sekera stala vizitkou Wojciecha Smarzowského? Tu je krátky sprievodca najdôležitejšími rekvizitami poľského filmu.

Prečítajte si viac
prejsť na stránku kategórie#filmPrečítať viac
Významný vplyv na Matuszyńského ďalší profesionálny krok mala, ako režisér povedal v rozhovore pre Onet, jeho rodinná situácia:

“Asi pred tromi rokmi, krátko po premiére môjho prvého filmu Deep Love, sa mi narodil syn. Už keď bol na ceste, premýšľal som, že by som vo filme natočil niečo o rodinných vzťahoch. A títo Beksinskí svojím spôsobom odpovedali na túto potrebu. Takže scenár Roberta Bolestu sa mi dostal do rúk v správny čas.

Výber scenára rozprávajúceho príbeh rodiny Beksinských sa ukázal ako hit: “Posledná rodina” je jedným z najdôležitejších poľských filmov roku 2016. Svoj triumfálny pochod po festivaloch začal v Locarne, kde Andrzej Seweryn získal cenu za najlepší mužský herecký výkon. V nasledujúcich mesiacoch film triumfoval okrem iného v Chicagu, Kyjeve a Gdyni, kde Matuszyński získal Grand Prix, Cenu divákov a Cenu novinárov. Režisér získal aj cenu Paszport Polityki v kategórii Film.

Matuszyński od začiatku svojej filmovej cesty spolupracoval s kameramanom Kacperom Fertaczom, ktorý za film Posledná rodina získal hlavnú cenu v súťaži poľských filmov na Medzinárodnom festivale kameramanského umenia Camerimage v Bydgoszczi a cenu za kameru na Medzinárodnom filmovom festivale v Chicagu.

Pri úvahách o podstate filmu režisér pripomína slová jedného zo svojich majstrov:

  • Dokumentárny film a všetko ostatné – rok 2016 v poľskej kinematografii
    Ocenenia z najvýznamnejších svetových festivalov a komerčné úspechy domácich produkcií. Oslnivé mladé talenty, významné debuty, kontroverzné premiéry a ohlásenie seriálového boomu. Takto vyzeral rok 2016 v poľskej kinematografii.
  • Prečítajte si viac prejsť na stránku kategórie#film prejsť na stránku kategórie#kultúraPrečítať viac Krzysztof Kieślowski hovorieval, že ak máme otázku, na ktorú sa nedá odpovedať jednou jednoduchou vetou, môže to byť námet na film. A to je presne tento prípad. Podľa môjho názoru je to podstata kinematografie. Ukázať niečo, čo by sa slovami zbavilo svojho kúzla.

Po skvelom debute sa Matuszyński ujal réžie seriálov “Wataha”, “Druhá šanca” a “Ilegáli”. Skutočne netrpezlivo očakávanou premiérou na malej obrazovke bol však v prvom rade “Kráľ”, seriál nakrútený podľa slávneho románu Szczepana Twardocha, ktorý bol uvedený v novembri 2020. Bola to skutočná produkčná výzva, ktorá si vyžadovala vytvoriť na plátne svet 30. rokov minulého storočia. V rozhovore pre portál Culture.pl režisér povedal:

Jan P. Matuszyński: Pri filme Kráľ bola každá scéna bitkou, ktorú som nemohol prehrať [rozhovor].
S Janom P. Matuszyńským, režisérom jedného z najvýznamnejších poľských seriálov roku 2021, sa rozprávame o náročnom umení adaptácie, najväčších výzvach a nezjavných inšpiráciách.

Prečítajte si viac
prejsť na stránku kategórie#filmČítať viac
Niekto raz povedal, že moja Posledná rodina je “epický film natočený v interiéroch”. Vo filme Kráľ som chcel dosiahnuť opačný efekt. Veril som, že napriek svojej epickej povahe by mal byť Kráľ komorným príbehom, intímnym, hoci zameraným na osudy mnohých postáv.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here