Doporučená pohybová aktivita pro seniory

0
Rate this post

Pohybovou aktivitu je třeba upravit individuálně, v závislosti na celkovém stavu organismu a případných neduzích. Pro starší osoby se doporučuje středně intenzivní vytrvalostní cvičení, jako je chůze, jogging, jízda na kole a plavání. Měly by být prováděny 2-3krát týdně po dobu maximálně 20 minut. Doporučená jsou zejména odporová cvičení (zapojení svalů) a strečink (posilování kloubů), které by se měly provádět denně po dobu asi 10 minut.

Jak zdůrazňují autoři knihy Efektivita a zdraví po 50

Jelikož je každý člověk jiný (…), bude se lišit i činnost (…). Existují však dva prvky úspěchu – motivace a důslednost. Studie „Zdraví a fyzická aktivita Poláků 50“, kterou provedla Santander Consumer Bank, ukázala, že 84 % Poláků v této věkové skupině přiznává, že jsou aktivní. Ve skutečnosti to však nechápe jako plánované cvičení, ale pouze jako každodenní životní aktivitu. Naopak pravidelný pohyb deklaruje 60 % Poláků nad 50 let a 40 % připouští, že by byli ochotni se zapojit do skupinových sportovních aktivit.

Významný vliv na pohybovou aktivitu u lidí nad 50 let může mít i vliv příbuzných – dětí či vnoučat, kteří budou rodiče a prarodiče nabádat k pohybové aktivitě. Neméně motivující mohou být i skupinová cvičení, která jsou příležitostí nejen ke zlepšení kondice těla, ale také k setkání s lidmi podobného věku a s podobnými zkušenostmi. V knihkupectvích a na internetu existuje mnoho návodů, jak začít dobrodružství se sportem, na které není nikdy pozdě.

Fyzická aktivita u seniorů má působit proti nemocem, ke kterým dochází v pozdějším věku, a také k zajištění optimální výkonnosti. Ukazuje se však, že díky pravidelnému cvičení znamená dobrá fyzická kondice i pohodu, lepší koncentraci a paměť.

Svaly

Od třicítky dochází k postupnému úbytku svalové tkáně (tzv. sarkopenie, tedy úbytek hmoty kosterního svalstva) a zároveň se zvyšuje množství tuku. Během dvou dekád po 50. roce věku může svalová hmota klesnout až o 30 %. Svaly jsou méně pružné a ochabují, což vede ke snížení pohyblivosti a fyzické homepage výkonnosti. K udržení svalů v dobré kondici potřebují pohybové podněty, které jim poskytuje pravidelné cvičení. Umožňují vám udržet správnou hmotu a sílu svalů a také spalovat zbytečné kalorie.

Kosti a klouby

Proces stavby kostí v lidském těle probíhá až do pětadvaceti let. Po tomto období se aktivita osteoblastů snižuje ve prospěch tzv osteoklastových buněk, což snižuje hustotu kostí. To může vést k tzv osteoporóza, která mění strukturu kostí tak, že ochabují – a tím se zvyšuje riziko zlomenin. Fyzická aktivita seniorů přispívá k udržení normální kostní hmoty. Navíc posilování svalů znamená, že kosti nejsou přetěžovány. S věkem ztrácejí vazy a šlachy svou elasticitu, což může narušovat optimální pohyblivost kloubů. Protahovací cvičení pozitivně ovlivní jejich správné fungování.

Metabolismus a krevní tlak

Fyzická aktivita u lidí nad 50 let umožňuje udržovat normální hladinu glukózy v krvi. Snižuje se riziko diabetu typu 2. Také se normalizuje koncentrace lipidů v těle a snáze se udržuje optimální tělesná hmotnost. Nedostatek fyzické aktivity u lidí nad 50 let zvyšuje riziko nadváhy. Pravidelné cvičení fyzické aktivity seniorů také zabraňuje ztuhnutí cév, umožňuje správný průtok krve a udržuje tak tlak na správné úrovni.