Palenie papierosów, a także zanieczyszczenie powietrza: jakie są zagrożenia?

0
Rate this post

Dym tytoniowy jest szkodliwy dla osób, które go wdychają, zarówno poprzez aktywne, jak i mimowolne wdychanie. Znacznie mniej popularne jest to, że ten dym nie znika jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

Dym papierosowy to prawdziwy element zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach: jego składniki mogą pozostawać w pomieszczeniach przez bardzo długi czas! Badanie – wsse-poznan.pl wykazało, że osoba niepaląca mieszkająca z osobą palącą papierosy wdycha tyle samo niebezpiecznych małych cząstek w domu, co osoba niepaląca mieszkająca w silnie zanieczyszczonym mieście, takim jak Paryż czy Nowy Jork!

czyste-powietrze-wokol-nas

Z czego składa się dym papierosowy?

Dym papierosowy to tak zwany aerozol, który jest mieszanką 90% gazu i 10% fragmentów. Według Akademii Medycznej dym papierosowy jest tylko jednym z najważniejszych zanieczyszczeń znajdujących się w domu, ponieważ zawiera niebezpieczne cząstki. Aby dać ci pojęcie, jeśli palisz 3 papierosy, w ciągu pół godziny wysyłasz 10 razy więcej niebezpiecznych fragmentów niż pracujący na biegu jałowym silnik wysokoprężny.

Zanieczyszczenia w dymie papierosowym pochodzą z wysokotemperaturowego spalania tytoniu. Cząsteczki w dodatkach, a także papier, takie jak (smoła, czysta nikotyna, metale ciężkie itp.) są wykrywane w dymie emitowanym z papierosa.

Energetyczne, łatwe, a także… ultra-bierne palenie papierosów!

Ostatnio wiele uwagi poświęcono zagrożeniom związanym z rzekomym paleniem z trzeciej ręki lub ultrapasywnym paleniem. Mówiąc konkretnie, jest to zanieczyszczenie powietrza związane z papierosem, które pozostaje w pobliżu, gdy tylko papieros się skończy. Fragmenty zawarte w dymie papierosowym pozostają przez jakiś czas w powietrzu, zanim osiądą na powierzchniach, podłogach i ścianach, a także osadzają się w tekstyliach, takich jak dywany i zasłony. Mogą potem przebywać tam przez wiele miesięcy, a nawet kilka lat, w zamkniętej przestrzeni jak pojazd.

Badania postępują i staje się coraz bardziej oczywiste, że palenie z trzeciej ręki jest prawdziwym zagrożeniem. Mimo to przez wielu pozostaje ignorowany. Bez wątpienia małe cząsteczki dymu tytoniowego reagują również z innymi związkami w powietrzu, aw niektórych przypadkach mogą tworzyć jeszcze bardziej niebezpieczne substancje, które mogą utrzymywać się przez wiele miesięcy. Co gorsza, te maleńkie cząsteczki są odporne na przepływ powietrza i nadal mogą odbyć podróż w powietrzu, gdy zostaną zdezorientowane.

Utrzymywanie dzieci poza rynkiem usług tytoniowych.

Pierwszymi i największymi ofiarami ultrabiernego palenia papierosów są dzieci. Ze względu na swoje niewielkie gabaryty, a także nawyki spacerowe (np. pełzanie po podłodze), dzieci wdychają fragmenty osadu papierosowego, a także są dużo bardziej wrażliwe niż dorośli na zanieczyszczenie powietrza z powodu szybszego oddychania.

Kiedy wkładają ręce do ust, często je również połykają. Dla profesora Winickoffa, pediatry z Harvard Medical Institution, dziecko może wdychać dawki do 20 razy większe niż dorosły! Ponadto obecne amerykańskie badania ujawniają, że więcej niż 9 na 10 dzieci ma na rękach pozostałości nikotyny, w tym dzieci, których mamy i tatusiowie lub bliscy nie palą.

To zanieczyszczenie jest szczególnie niebezpieczne dla tych, którzy spędzają najwięcej czasu w domu, niezależnie od tego, czy są to dzieci, czy dorośli. Małe dzieci narażone na pozostałości dymu tytoniowego znacznie częściej znoszą zapalenie oskrzeli, nawracające infekcje ucha, a także napady astmy oskrzelowej. Uważa się, że u dorosłych małe fragmenty zwiększają lub zaostrzają choroby sercowo-naczyniowe, a także płucne, takie jak astma oskrzelowa i przewlekłe choroby układu oddechowego, a także przyczyny udarów.

Nie jesteś jeszcze całkowicie przekonany? Czekaj na resztę!

Zanieczyszczenie, które utrzymuje się tam, gdzie się go nie spodziewa

Zespół naukowców z Yale University szukał możliwości oceny problemu ultrapasywnego palenia papierosów w środowisku dla niepalących. Naukowcy umieścili narzędzie do pobierania próbek w otworach wentylacyjnych kina na cztery dni w Moguncji w Niemczech, gdzie palenie jest zakazane od 15 lat.

Eksperyment określił stopnie 35 chemikaliów tytoniowych, składających się ze szkodliwych związków, takich jak benzen, a także formaldehyd. Ten eksperyment pokazał, że te poziomy rosły wraz z widocznością widzów, a także około +200% podczas sesji zarezerwowanych dla dorosłych! Naukowcy szacują, że wskaźniki te byłyby równoważne narażeniu na bierne palenie od jednego do dziesięciu papierosów w ciągu jednej godziny.

Podobnie średnie skupienie drobnych fragmentów w 93 zbadanych domach palenia papierosów znacznie przekraczało ograniczenia Światowej Organizacji Zdrowia. Golden State Thirdhand Smoke Consortium twierdzi również, że zanieczyszczenia dymem nadal mogą znajdować się w kurzu rodzinnym, a także w tapetach, które faktycznie nie widziały dymu od dwudziestu lat! Personel sprzątający hotel jest więc narażony na znaczne zagrożenia zawodowe. Dotyczy to w szczególności sytuacji, gdy zakaz palenia nie dotyczy całego ośrodka. Jako mat

W rzeczywistości obszary dla niepalących są nadal zanieczyszczone osadami dymu z palarni. Co możesz zrobić, aby zabezpieczyć się na własną rękę?

Proste wytyczne dotyczące stylu życia mogą ograniczyć szkody wynikające z bardzo biernego palenia papierosów.

Nigdy nie palić papierosów w domu pozostaje jednym z pierwszych kroków, które należy podjąć. W badaniu przeprowadzonym przez OpinionWay dla naszego towarzysza (Jutro będzie wolne od dymu tytoniowego) około 36% rodzin z co najmniej jednym palaczem twierdzi, że pali w domu.

W przypadku 71% tych gospodarstw domowych praktyka ta jest codzienna. 58% uczestników (zarówno palących, jak i niepalących) wskazuje, że palenie papierosów na zewnątrz jest w ich domu regułą. Jest to doskonała metoda ochrony swoich bliskich, o ile nie znajduje się w pobliżu okna domu lub drzwi wejściowych. Z drugiej strony 14% nadal pali przy domowym oknie, a 6% pod VMC. Niestety, techniki te są całkowicie nieskuteczne w porównaniu z paleniem z trzeciej ręki.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here