Fondové výzvy

0
Rate this post

Dňa 26. januára sa konala konferencia o prioritách zdravotníctva na rok 2022. Na úvodnom zasadnutí sa hovorilo o zdravotných a makroekonomických výzvach pre systém zdravotníctva, očakávaniach pacientov, lekárskej obce, priemyslu a kapacitách štátu. – Zdravotný stav nezlepšíme, ak budeme myslieť len na liečebnú medicínu. Musíme myslieť na verejné zdravie ako na prioritu,” zhrnuli účastníci zasadnutia diskusiu.

Dostať sa k lekárovi je v čase pandémie takmer nemožné. To so sebou prináša žalostné dôsledky – blog. Ďalej sa opýtal riaditeľa pre zdravotné systémy v Európskej komisii, ako prebieha práca EK na analýze liečby neprenosných ochorení (napr. kardiovaskulárnych, cukrovky), ktoré predstavujú 80 % ochorení v Európskej únii. Okrem iného sa pýtal, ako im čeliť, aký je podiel Poľska a či by bolo možné rýchlo zaviesť zmeny, ak by k nim došlo.

Činnosť Európskej únie v oblasti neprenosných chorôb čoskoro sa objavia legislatívne iniciatívy, ktoré ovplyvnia poľský systém zdravotnej starostlivosti. Ide predovšetkým o rozsiahly balík riešení pre opatrenia počas pandémie COVID-19 a ohrozenia zdravia. Úspešne sme ukončili legislatívny proces s novým mandátom Európskej agentúry pre lieky, je pripravený konečný návrh reformy a v záverečnej fáze rokovaní je posledná časť balíka o spoločnom postupe počas pandémie a ohrozenia zdravia.

Do konca roka plánujeme predložiť rozsiahly balík reforiem farmaceutického práva. Nariadenie o spoločnej akcii v oblasti hodnotenia zdravotníckych technológií, o ktorom sa rokovalo štyri roky, nadobudlo účinnosť a bude sa vykonávať počas nasledujúcich troch rokov. Pokiaľ ide o politiky, boli oznámené rôzne opatrenia vrátane balíka riešení v oblasti boja proti rakovine. Bola oznámená regulácia a zmeny zákona o tabakových a nikotínových výrobkoch. V závere slovinského predsedníctva sú opatrenia týkajúce sa spoločných politík alebo koordinácie uznávania priorít financovaných EÚ.

Vo finančnej časti je rozsiahly výskumný program vrátane osobitnej “misie” pre výskum rakoviny, ako aj program verejného zdravia “EU4Health”. Ide o najväčší program v histórii Európskej únie s rozpočtom viac ako 5 miliárd eur.

Nemožno opomenúť program “NextGenerationEU”, fond EÚ na obnovu hospodárstiev členských štátov po pandémii COVID-19, vrátane podpory boja proti zmene klímy a digitalizácie. – Približne 10 % z tejto sumy, teda miliardy eur, plánujú členské štáty vyčleniť na zdravotnú starostlivosť. Napríklad Francúzsko vyčlení viac ako 2 miliardy eur na digitalizáciu svojho systému zdravotnej starostlivosti.

Pacienti majú prístup k novým liekom a novým medicínskym riešeniam

Po vypuknutí pandémie došlo k bezprecedentnej spolupráci medzi všetkými zainteresovanými stranami. To viedlo k mimoriadne rýchlemu vývoju vakcín a mimoriadne rýchlej aplikácii nových medicínskych riešení.

Kardiovaskulárny dlh

V ďalšej časti diskusie sa moderátor stretnutia Janusz Michalak venoval kardiovaskulárnym ochoreniam, ktoré sú najčastejšou príčinou úmrtnosti. Je známe, že prístup k liečbe srdca je v súčasnosti sťažený. – Nemali by sme nejako upraviť kardiologickú starostlivosť? Možno ho oddeliť od COVID-19 alebo ho spracovať iným spôsobom?

Koncepcia dlhu na srdci je tu už dlho, ale teraz o nej hovoríme tak hlasno, pretože je čoraz väčšia. Bohužiaľ, je to najmä v dôsledku pandémie a horšieho prístupu k odborníkom.

Podľa môjho názoru je horšia dostupnosť výsledkom dvoch prvkov. Po prvé, veľké nasadenie síl a prostriedkov na liečbu pacientov s kovidmi. Pre ostatných pacientov jednoducho nie je dostatok zdravotníckeho personálu. Druhým prvkom je strach pacientov, ktorí sa boja kontaktu so zdravotnou starostlivosťou. V dôsledku toho sa prihlasujú menej často a neskôr.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here