Kedy je psychiatrická hospitalizácia vhodná a kedy nevyhnutná?

0
Rate this post

Pre mnohých ľudí je pobyt v psychiatrickej nemocnici stále spojený s pomerne extrémnymi negatívnymi asociáciami. Môže to byť spôsobené napríklad tým, ako sú tieto zariadenia zobrazované v rôznych médiách, ale skutočnosť je – našťastie – trochu iná. Pacienti sú nakoniec prijímaní do psychiatrických nemocníc z rôznych dôvodov – rozlišuje sa medzi plánovaným a urgentným prijatím.

V súčasnosti sa čoraz viac presadzuje komunitná psychiatria, t. j. psychiatrická liečba v otvorenom prostredí – www – ide o starostlivosť o pacientov na denných oddeleniach alebo klinikách duševného zdravia. Tento typ liečby má skutočne mnoho výhod. Niekedy je však stav pacienta taký, že si vyžaduje ústavnú liečbu.

Plánovaná psychiatrická hospitalizácia

Pacienti môžu byť prijatí do psychiatrickej nemocnice v dvoch režimoch: plánovane a urgentne. Plánované prijatie sa uskutočňuje na základe odporúčania, ktoré zvyčajne vydáva psychiater, ktorý sa o pacienta stará. Dôvody pre plánované hospitalizácie v psychiatrických nemocniciach sú rôzne.

Niekedy sú pacienti odoslaní na diagnostické účely (napr. ak existujú pochybnosti o diagnóze alebo ak sú potrebné určité vyšetrenia, ako napr. zobrazenie hlavy).

Možným dôvodom na odoslanie pacienta na plánovanú psychiatrickú hospitalizáciu môže byť aj potreba úpravy existujúcej liečby – pobyt v nemocnici môže byť vhodný najmä vtedy, ak má byť pacientovi nasadený akýkoľvek liek, ktorý si vyžaduje sledovanie jeho koncentrácie alebo časté kontrolné laboratórne vyšetrenia, napríklad krvný obraz. Plánované hospitalizácie v psychiatrickej nemocnici sú bežné aj pre pacientov, ktorí podstupujú elektrokonvulzívnu liečbu.

Núdzová psychiatrická hospitalizácia

Niekedy je stav pacienta taký zlý, že si vyžaduje okamžitú pomoc – v takýchto prípadoch môže byť pacient urgentne prijatý do psychiatrickej nemocnice. Príklady dôvodov pre takéto prijatie zahŕňajú:

  • zhoršenie schizofrénie alebo nástup závažných psychotických príznakov po prvýkrát v živote pacienta,
  • zhoršenie bipolárnej afektívnej poruchy (napr. výskyt manickej epizódy so zvýšenými príznakmi),
  • poruchy príjmu potravy, pri ktorých pacient úplne odmieta prijímať potravu a tekutiny,
  • depresívne poruchy, pri ktorých má pacient samovražedné úmysly.

Psychiatrická hospitalizácia detí

V psychiatrických nemocniciach sú hospitalizovaní dospelí aj deti. V prípade najmladších pacientov – vzhľadom na to, že v Poľsku je nedostatok detských psychiatrických nemocníc – je väčšina z nich prijímaná do nemocníc na urgentnom príjme. Deti môžu potrebovať pobyt v psychiatrickej nemocnici, napríklad ak majú samovražedné myšlienky a úmysly a ak sa u nich prejavujú príznaky naznačujúce psychózu (napr. bizarné správanie, odchod zo sociálnych vzťahov). Núdzovo sa prijímajú pacienti, ktorí vykazujú zvýšenú agitovanosť a agresívne správanie (napr. v súvislosti s mentálnym postihnutím alebo poruchami autistického spektra), a deti s poruchami príjmu potravy (napr. anorexiou).

Prijatie do psychiatrickej nemocnice bez súhlasu

Psychiatrická liečba sa riadi trochu inými pravidlami ako v iných medicínskych odboroch – jedným z rozdielov je, že pacient môže byť prijatý do nemocnice bez svojho súhlasu s liečbou. Samozrejme, neplatí to pre všetkých: prijatie do psychiatrickej nemocnice bez súhlasu je podľa poľského zákona o duševnom zdraví možné, ak pacient ohrozuje svoj vlastný život alebo predstavuje hrozbu pre život alebo zdravie iných.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here