Ako sa pripraviť na prijatie do nemocnice

0
Rate this post

Odchod do nemocnice je zvyčajne spojený s obavami, preto sa oplatí pripraviť sa na pobyt a vedieť, čo vás čaká. Mnohí ľudia sú napriek plánovanému prijatiu nedostatočne pripravení. To často vedie k predĺženiu pobytu v nemocnici.

Odoslanie do nemocnice

Do nemocnice vás odošle váš všeobecný lekár alebo špecialista. Odporúčanie by malo obsahovať: osobné údaje pacienta vrátane čísla pacienta a pečiatky poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, pečiatku lekára, ktorý odporúčanie vystavil, a diagnózu ochorenia.

Očkovanie proti hepatitíde B. Ak vám do operácie zostáva najmenej šesť týždňov, mali by ste sa dať zaočkovať dvakrát (druhá dávka mesiac po prvej). Do nemocnice môžete ísť na operáciu dva týždne po druhej dávke vakcíny (tretia a posledná dávka šesť mesiacov po prvej dávke). Ak ste nositeľom vírusu hepatitídy (typu B alebo C) alebo HIV, musíte o tom informovať lekára, ktorý vás plánuje prijať, aby vám rezervoval jednolôžkovú izolačnú izbu so špeciálnym hygienickým režimom – podrobnosti.

Lekárske záznamy

Budete musieť priniesť svoju predchádzajúcu zdravotnú dokumentáciu, najmä informačné listy z predchádzajúcej nemocničnej liečby a výsledky vyšetrení, ako sú: dve alebo aspoň jedna potvrdená krvná skupina, laboratórne testy (vykonané najneskôr týždeň pred plánovanou liečbou), röntgen hrudníka (vykonaný v priebehu posledného roka) a EKG, ako aj výsledky iných špecializovaných vyšetrení, napr. ultrazvuku, -, EEG, CT alebo MRI (aj keď boli vykonané pred niekoľkými rokmi).

Ak je vaše dieťa hospitalizované, mali by ste so sebou priniesť jeho zdravotnú knižku. Vysaďte všetky perorálne antidiabetiká 2 dni pred prijatím, zachovajte príjem inzulínu až do dňa prijatia, ak ste prijatí ráno v deň operácie, vynechajte rannú dávku inzulínu. 2 dni pred prijatím prestaňte užívať prípravky obsahujúce lítium a 2 týždne pred prijatím prestaňte užívať rastlinné prípravky obsahujúce ženšen, cesnak, ginko.

Neprerušujte užívanie antihypertenzív, antiepileptík, inhalačných liekov používaných v prípade astmy a chronickej obštrukčnej choroby pľúc.

Spíšte si zoznam liekov, ktoré v súčasnosti užívate (vrátane homeopatík a výživových doplnkov). Všetky pravidelne užívané lieky si musíte vziať so sebou do nemocnice. Lieky by sa mali uchovávať v pôvodnom balení s viditeľným názvom a dávkou lieku. Neužívajte lieky oddelené v iných obaloch, ktoré znemožňujú identifikáciu lieku. Vrecko s liekmi by sa malo odovzdať zdravotníckemu personálu. Všetky potrebné lieky musí kontrolovať lekár. Počas pobytu v nemocnici nesmiete sami užívať žiadne lieky ani výživové doplnky.

Osobné predmety

Do nemocnice si so sebou vezmite občiansky preukaz alebo cestovný pas, papuče, zubnú kefku a pastu, krém, dezodorant, uteráky, župan a pyžamo alebo nočnú košeľu. Užitočná bude aj nabíjačka na mobilný telefón a minerálna voda.

V deň prijatia do nemocnice by sa mal pacient ráno dostaviť na pohotovosť nalačno. Len tí, ktorí užívajú lieky na hypertenziu a cukrovku, by mali jesť ľahké raňajky a užívať lieky podľa predpisu lekára. Na prijatie na oddelenie sú potrebné tieto dokumenty:

  • odoslanie do nemocnice
  • doklad totožnosti
  • DIČ zamestnávateľa (potrebné, ak sa má vystaviť práceneschopnosť).

Európsky preukaz zdravotného poistenia – pre pacientov z Európskej únie. Počas hospitalizácie bude pacient požiadaný aj o predloženie informačného listu alebo iného dokladu o liečbe (aj z hospitalizácie v iných zariadeniach, na špecializovaných klinikách atď.) a o poskytnutie informácií o dávkovaní užívaných liekov. V prípade pravidelného užívania liekov predpísaných na ochorenia, ktoré nie sú dôvodom hospitalizácie, vás žiadame, aby ste tieto lieky užívali (napr. neurologické, psychiatrické, očné lieky atď.).

Počas prijatia na oddelenie bude pacient požiadaný, aby poskytol údaje o osobe, ktorú môže personál nemocnice kontaktovať v súvislosti s pacientom. Na tento účel budete musieť poskytnúť základné informácie o tejto osobe: meno a priezvisko, telefónne číslo a prípadne aj adresu bydliska. Pacient, ktorý bol odoslaný na plánovanú liečbu v nemocnici, by mal mať so sebou aj:

  • toaletné potreby, výrobky osobnej hygieny,
  • pohár alebo hrnček, príbor (lyžica, vidlička, nôž, lyžica)
  • pyžamo/nočná košeľa alebo tepláková súprava, spodná bielizeň, župan, papuče, papuče do sprchy

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here