AKÝ JE ROZDIEL MEDZI NEMOCNICOU A ZDRAVOTNÍCKYM CENTROM?

0
Rate this post

Keď sme chorí, máme nehodu alebo nás náhle postihne mozgová príhoda či mŕtvica, okamžite podnikáme prvé kroky do nemocnice a voláme záchranku na číslo 112 alebo 999. Medzitým môžete podobné služby získať v zdravotnom stredisku, ale len ak ste predplatiteľom určitých balíkov zdravotnej starostlivosti. Aký je rozdiel medzi nemocnicou a zdravotníckym centrom?

ZÁKLADNÉ ROZDIELY

Pojmy nemocnica a zdravotnícke centrum by sa nemali používať zameniteľne, hoci majú samozrejme veľa spoločného – BLOG. Hlavný rozdiel však spočíva v tom, že nemocnica poskytuje pacientom nepretržitú pomoc a starostlivosť, zatiaľ čo klinika alebo zdravotnícke centrum je zariadenie, ktoré okrem poskytovania liečby vzdeláva zdravotnícky personál a vykonáva výskum. Okrem toho zdravotnícke centrá ošetrujú predovšetkým pacientov, ktorí si zakúpili balíky zdravotnej starostlivosti. Ich dizajn je možné prispôsobiť individuálnym potrebám a požiadavkám klientov a ich cenu prispôsobiť ich finančným možnostiam.

JEDEN PRÁVNY ZÁKLAD

Štátne nemocnice aj podobné súkromné zariadenia, zdravotnícke centrá a kliniky fungujú na základe rovnakého zákona z roku 2011 – zákona o zdravotníckych činnostiach, ktorý upravuje činnosť všetkých subjektov tohto typu.

Nemocnica je uzavreté zdravotnícke zariadenie, ktoré poskytuje nepretržitú zdravotnú starostlivosť 24 hodín denne, sedem dní v týždni. Je vždy pripravená prijať a ubytovať pacientov. Môže poskytovať rôzne služby spočívajúce najmä v diagnostike ochorení pacientov, ich liečbe, rehabilitácii a starostlivosti. Väčšina nemocníc v Poľsku funguje na základe zmlúv so Štátnym fondom zdravotníctva, ale existujú aj súkromné nemocnice.

Typy nemocničnej liečby sú definované zákonom a nemôžu ich poskytovať iné zdravotnícke zariadenia. Len v nemocniciach sa lieči rakovina, podáva chemoterapia alebo sa poskytujú jednotky intenzívnej starostlivosti.

ČO SÚ ZDRAVOTNÍCKE CENTRÁ?

Na druhej strane, zdravotné stredisko je ambulancia, kde môžu pacienti dostať všetky druhy zdravotných služieb, pokiaľ nie sú vyhradené výlučne pre nemocnice. Poskytujú sa tu terapeutické, opatrovateľské, ošetrovateľské, rehabilitačné, psychiatrické, zubné a iné služby. Centrum môže poskytovať aj ambulantné služby, pri ktorých sa nevyžaduje 24-hodinový pobyt.

Patria sem okrem iného diagnostické vyšetrenia alebo odborné poradenstvo, po ktorých môže pacient odísť domov aj niekoľko hodín po návšteve zdravotníckeho zariadenia.

V Poľsku je niekoľko takýchto centier, ktoré ponúkajú pacientom individuálnu starostlivosť. Zdravotnícke balíky v centrách zahŕňajú individuálnu zdravotnú starostlivosť, t. j. skúsenosti a odborné znalosti špecialistov, kompletnú diagnostiku, domáce návštevy, stomatológiu, rehabilitáciu a pohotovostnú lekársku službu. Vybraný balík zdravotnej starostlivosti vám za relatívne nízku cenu poskytne okrem iného jednoduchý a rýchly prístup k lekárom špecialistom, ktorí sú vo verejných nemocniciach a ambulanciách Národného fondu zdravia (Národný fond zdravia) registrovaní niekoľko mesiacov vopred.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here