Asi tušíte, že štúdium medicíny nie je len medicína a ošetrovateľstvo. Univerzity a vysoké školy ponúkajú mnoho ďalších súvisiacich študijných odborov. Ide o pomocné vedy k medicíne a iným vedným odborom. Samotní lekári, s ktorými si najčastejšie spájame štúdium medicíny, by toho veľa nedokázali, keby nebolo rôznych pomocných vied. Vedeli ste, že lekárske vzdelanie je potrebné aj v súdnom lekárstve?
Nižšie vám predstavíme len niektoré z možných lekárskych odborov: Lekárska analytika – lekárski analytici sa zaoberajú stanovením chemických a biologických parametrov – inými slovami, vzoriek odobratých pacientom. Ľudia po takýchto štúdiách pracujú s modernými prístrojmi a umožňujú diagnostikovať choroby.
Audiofonológia – www – ľudia, ktorí sa zaoberajú štúdiom sluchu, reči alebo dokonca ľudského hlasu a jazyka. Počas takýchto štúdií sa analyzujú anatomické, fonetické, psychologické alebo fyziologické a akustické aspekty. Lekárske biotechnológie – ľudia po takomto štúdiu sa zaoberajú modernými vedeckými metódami (molekulárna biológia a medicína). Ide o moderné odvetvie medicíny, ktoré stále ponúka obrovské možnosti liečby a diagnostiky chorôb.
Dietológia – možno vás to prekvapí, ale aj dietológia patrí medzi lekárske fakulty. Dietológovia sa podieľajú na zostavovaní jedálnych lístkov, analyzujú testy pacientov a vyberajú správnu stravu podľa ich životného štýlu a spôsobu života. Pomáhajú tiež v boji proti obezite a pri výbere stravy pre ľudí trpiacich inými chorobami.
Elektrorádiológia – elektrorádiológovia sa zaoberajú obsluhou elektromedicínskych prístrojov, ktoré umožňujú diagnostiku chorôb. Okrem iného robia röntgenové snímky a pripravujú ich na opis lekárom. Forenzná a súdna analytika – možno vás to prekvapí, ale forenzná analytika sa tiež považuje za lekársku špecializáciu. Táto oblasť využíva poznatky z biológie, chémie alebo medicíny. Ľudia, ktorí tieto štúdie absolvovali, sa okrem iného podieľajú na skúmaní dôkazov.
Uvedené štúdie nie sú jediné, ktoré možno študovať v rámci lekárskych štúdií. Na výber je minimálne tucet ďalších možností, napríklad farmácia, fyzioterapia, lekárska fyzika, dentálna hygiena, zubné lekárstvo, kozmetika, všeobecná a klinická logopédia, optometria, pôrodná asistencia, ošetrovateľstvo, zdravotníctvo, verejné zdravotníctvo, biofyzika, biológia a zdravie človeka, súdna chémia a toxikológia, zdravotnícke trénerstvo, zdravotnícke právo, veterinárne lekárstvo alebo výživa ľudí.
AKO SI VYBRAŤ LEKÁRSKU FAKULTU?
Výber študijného odboru nie je jednoduchý. Ak však už viete, že sa zameriavate na povolania súvisiace s medicínou, máte aspoň trochu zúžený okruh študijných odborov. V prvom rade si musíte premyslieť, čo vás najviac zaujíma – či priamo liečiť ľudí, napríklad stať sa lekárom alebo asistentom lekára, vykonávať laboratórne testy a diagnostikovať choroby, alebo možno pracovať v lekárni.
Ako už viete, výber je veľmi veľký. Samotná diagnostika sa neobmedzuje len na lekársku analytiku, ale je to aj biomedicínske inžinierstvo alebo lekárska biotechnológia. Dostať sa na medicínu je často príliš ťažké. Nie každý sa chce venovať štúdiu celý život. Niektorí z vás pravdepodobne tiež nechcú pracovať s ľuďmi, ale napriek tomu chcú svoju kariéru spojiť s medicínou – v takom prípade je lepšie vybrať si prácu napríklad v laboratóriu.
Inokedy vás môžu zaujímať otázky súvisiace s forenznou vedou.
Nech už je váš záujem akýkoľvek, štúdium medicíny si často vyžaduje veľa učenia, takže ak sa počas svojho vývoja stretnete s akýmikoľvek ťažkosťami, môžete využiť pomoc našej platformy BUKI. NAJOBĽÚBENEJŠIE MEDICÍNSKE ŠTÚDIE Rôzne medicínske štúdiá sú z roka na rok populárnejšie.
Na vrchole zoznamu je, samozrejme, lekárska fakulta. Po ukončení štúdia môžete začať pracovať ako lekár alebo lekárka. Mnohí ľudia sa rozhodnú aj pre fyzioterapiu. Po takomto štúdiu môžete pracovať v rehabilitácii – pre deti aj dospelých. Biotechnológie sa v posledných rokoch tiež stávajú čoraz populárnejšími. Všetci, ktorí takéto štúdium absolvovali, sa môžu okrem iného zaoberať štúdiom a používaním DNA, proteínov a RNA.
Toto odvetvie medicíny sa okrem iného zaoberá genetickými modifikáciami alebo biotransformáciou. V školskom roku 2019/2020 patria medzi najžiadanejšie lekárske fakulty aj súdna chémia a toxikológia, farmaceutické inžinierstvo, výživa ľudí a dietetika, veterinárna analytika a biotechnológie a súdne lekárstvo.
AKÉ SÚ NOVÉ LEKÁRSKE ŠTUDIJNÉ PROGRAMY?
Mnohí ľudia si myslia, že iba technické odbory a odbory súvisiace s najnovšími technológiami majú pestrú budúcnosť na trhu práce. To nie je pravda. Svetlú budúcnosť má aj štúdium medicíny.
Na záver sa pozrime na niektoré z najsľubnejších lekárskych štúdií. Patrí medzi ne : medicína, vrátane špecializácií ako oftalmológia, laryngológia alebo geriatria; medicína a stomatológia, t. j. zubári a príbuzné profesie; fyzioterapia, t. j. doplnenie praxe lekára, resp. ortopéda; dietológia, t. j. zostavovanie jedálnička pre chorých, športovcov alebo tých, ktorí sa chcú o seba starať navyše;
Ošetrovateľstvo – nevieme, či viete, ale priemerný vek zdravotných sestier je 50 rokov, čo znamená, že o 10, 15 alebo 20 rokov bude na trhu nedostatok zdravotných sestier; sanitárstvo – aj tu máme obrovský nedostatok pracovníkov; biotechnológie, čo je jedna z fakúlt orientovaných na budúcnosť, ktorá sa okrem iného zaoberá genetickými modifikáciami. Okrem iného sa zaoberá aj genetickými modifikáciami.