Zdravotná starostlivosť a vzdelávanie v oblasti duševných porúch

0
Rate this post

Zdravotná starostlivosť a vzdelávanie v oblasti duševných porúch je dôležitým aspektom ošetrovateľskej starostlivosti a zahŕňa udržiavanie čo najvyššej kvality života osôb s duševnými poruchami a ochoreniami a ich opatrovateľov prostredníctvom vhodnej ošetrovateľskej starostlivosti a zdravotnej výchovy, ktorú ošetrovateľský personál poskytuje pacientom a ich opatrovateľom.

Študenti budú pripravení samostatne ošetrovať osoby s duševnými poruchami a ochoreniami a zároveň poskytovať odbornú, domovskej stránke, komplexnú psychiatrickú starostlivosť bez ohľadu na to, kde a kedy sa zdravotné služby poskytujú.

Čo je podpora zdravia. Kedy a kde boli sformulované jej zásady

  • Podpora zdravia – je proces, ktorý umožňuje ľuďom zvýšiť kontrolu nad svojím zdravím a zlepšiť ho. Je to veda a umenie pomáhať ľuďom. Zmeny v životnom štýle, ktoré im umožnia dosiahnuť optimálny zdravotný stav.
  • Zdravie – stav telesnej, duševnej a sociálnej pohody, nielen neprítomnosť choroby, postihnutia alebo slabosti.
  • Fyzické zdravie – správne fungovanie všetkých systémov a orgánov.
  • Duševné zdravie – schopnosť logicky myslieť a schopnosť rozpoznávať a vyjadrovať pocity, zvládnuť stres, úzkosť a depresiu.
  • Sociálne zdravie – správne fungovanie jednotlivca v spoločnosti.
  • Duchovné zdravie – všeobecné prijatie a používanie morálnych zásad a náboženského presvedčenia.

Čo je zdravie podľa Svetovej zdravotníckej organizácie?

Podľa definície Svetovej zdravotníckej organizácie je zdravie celková telesná, duševná a sociálna pohoda človeka, nielen neprítomnosť choroby alebo slabosti. Zdravie závisí od štyroch skupín faktorov, ktoré Lalond v roku 1973 identifikoval ako tzv. oblasti zdravia.

Sú to: Hodnota, prostredníctvom ktorej môže jednotlivec alebo skupina realizovať svoje túžby, potreby, uspokojenie a zmenu a vyrovnať sa so svojím prostredím. Zdroj pre spoločnosť, ktorý zaručuje jej sociálny a hospodársky rozvoj, pretože len zdravá spoločnosť môže vytvárať materiálne a kultúrne statky, rozvíjať sa, —dosahovať určitú úroveň kvality života. Prostriedok pre každodenný život, ktorý umožňuje lepšiu kvalitu života.

Čo chápete pod pojmom zdravotná výchova?

Výchova k zdraviu je výchova, ktorá má viesť k vytvoreniu pozitívnych postojov k vlastnému zdraviu a pozitívnych postojov k zdraviu iných. Ide o formovanie prozdravotných postojov. Prozdravotná výchova by sa mala uskutočňovať predovšetkým v rodine, škole a iných vzdelávacích inštitúciách. Zdravotnícke inštitúcie tu zohrávajú osobitnú úlohu a mali by spolupracovať s inými inštitúciami. Zdravotná výchova – každý by mal byť vzdelaný tak, aby si chcel/vedel zlepšiť, chrániť a zachovať zdravie.

Cieľom je dosiahnuť vysokú úroveň zdravotnej kultúry prostredníctvom vytvárania návykov / zvykov. Metódy zdravotnej výchovy: Forma živého slova – patrí sem individuálny rozhovor s deťmi, besedy, žánrové scénky, divadlo, obrázkové rozprávanie, súťaže o čistote a hygiene, hry, didaktické hry, rozhlasové televízne programy, videá. Tlačené slovo – plagáty, omaľovánky, informačné časopisy a letáky, leporelá a kartičky.

Aký je rozdiel medzi školou podporujúcou zdravie a školou podporujúcou zdravie?

Škola podporujúca zdravie – predpokladá sa, že takáto škola je prostredím, v ktorom sa členovia školskej komunity usilujú o zlepšenie vlastnej pohody, učia sa zdravo žiť a vytvárať zdravé prostredie, povzbudzujú ostatných ľudí v iných prostrediach, vo svojom okolí k podobnému úsiliu.

Hlavným cieľom tejto školy je zdravý životný štýl pre celú školskú komunitu. Podpora zdravia v škole – sú to aktivity na podporu zdravia v rámci školy, do ktorých sú zapojení zamestnanci a žiaci; škola podporujúca zdravie zohľadňuje to, čo sa deje pre zdravie v škole, ale presahuje rámec hygieny; je to spolupráca s rodičmi a komunitou (škola v dialógu).

Aké sú úlohy zdravotnej výchovy

Ochrana zdravia – vykonávanie prevencie chorôb, najmä infekčných, stravovacie návyky, boj proti závislostiam, výchova k zásadám bezpečnosti. Záchrana zdravia – záchranárske činnosti, prvá pomoc pri mimoriadnych udalostiach, ochoreniach, pravidlá využívania ZS, uvedomenie si hraníc vlastnej zdravotnej spôsobilosti, umenie aktívnej spolupráce pacienta v procese liečby, pravidlá používania liekov. Zlepšenie zdravia – telesné a duševné otužovanie, metódy sebakontroly zdravia, rozvoj, pohybové cvičenia, rodinná adaptácia vrátane sexuálnej výchovy, profesionálna adaptácia v zdravotných aspektoch.

Zdravie a jeho trojvrstvová štruktúra.

Uvádzajú sa tri modely zdravotnej výchovy. Hlavným cieľom prvej z nich je prevencia špecifických chorôb. Na tento účel je potrebné najprv vykonať štúdiu zdravotného stavu obyvateľstva, zistiť úroveň rizika konkrétnych chorôb a potom vypracovať a rozšíriť konkrétne pravidlá vedúce k ochrane pred chorobami. Vzdelávanie mladých ľudí podľa tohto modelu, žiaľ, neprináša očakávané výsledky, pretože pre túto časť populácie nie je vyhliadka na budúce zdravotné ťažkosti dostatočným argumentom na zmenu postojov.

Druhý model kladie dôraz na elimináciu jednotlivých rizikových faktorov, t. j. na prevenciu viacerých typov ochorení naraz, ktoré sa môžu vyskytnúť v populácii. Nanešťastie sa tým ignorujú výhody zvyšovania zdravotného potenciálu.

Až tretí model riešenia nepriaznivého stavu človeka zohľadňuje faktory súvisiace s aktívnou účasťou jednotlivca na procese udržiavania dobrého zdravia. Zahŕňa určenie vlastného zdravotného stavu prostredníctvom identifikácie podmienok, ktoré ovplyvňujú zdravie, a následné ovplyvnenie jeho zlepšenia alebo udržania. Tento súbor správania je obzvlášť užitočný pre deti a dospievajúcich, pretože slúži predovšetkým na zmenu zdravotných postojov.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here