Mene detskych urazu

0
Rate this post

Poranění páteře u dětí Od Gordona podrobnosti Maa , MD, Johns Hopkins Institution of Medicine Lékařsky zkontrolováno září 2021.

Viz vzdělávání a učení klienta

  • Diagnóza
  • Léčba
  • Klíčové body

Přestože mladí lidé do jednoho desetiletí mají nejdostupnější cenu poranění míchy, nejsou taková poranění neobvyklá. Mnoho poranění páteře u dětí se odehrává v krku.U dětí mladších 8 let jsou poranění krční páteře nejtypičtější nad C4 a jsou nejčastěji způsobena autonehodami, pády a také nesprávným používáním dětí.

U dětí nad 8 let jsou úrazy C5-C8 mnohem typičtější a jsou způsobeny také nehodami motorových vozidel a také sportem, konkrétně gymnastikou, potápěním, jízdou na koni, fotbalem a také zápasem.

Děti mají oproti dospělým výrazné fyziologické rysy (např. větší hlava i tělesný rozměr, elasticita pouzder páteřních šlach), které je vedou k hypermobilitě páteře bez znatelného poškození kostí.

Mladí lidé s poraněním páteře mohou mít krátkodobé známky a příznaky, jako je pocit necitlivosti a také slabost.

Děti mohou mít také vystřelující bolesti podél zad nebo končetin. U přibližně 25 % postižených dětí je nástup neurologických příznaků (jako jsou částečné neurologické deficity, úplná paralýza) odložen 30 minut až 4 dny po úrazu, což ztěžuje okamžitou lékařskou diagnózu.

Poranění páteře bez průkazu radiologických nepravidelností jsou způsobena přímým tahem zad, třením zad, otřesem páteře a také poškozením cév.

K tomuto druhu poranění dochází prakticky výhradně

Při poranění míchy bez známek radiologického problému má klient neurologické nálezy, které naznačují poranění páteře (např. parestézie, slabost), avšak typické strukturální zarovnání ani žádné problémy s kostmi se neobjeví na zobrazovacích studiích (jednoduché rentgenové snímky [rovné], CT a/nebo MRI).

Děti imobilizované poraněním míchy bez průkazu radiologických abnormalit nebo jiným poraněním míchy jsou ohroženy problémy stability, včetně stresových vředů, tromboembolických problémů.

Atelektázy i pneumonie, hypertenzní volné dysreflexie a také komplikací neurogenního močového měchýře vč. infekce dolních nebo horních močových cest (sekundární k perzistujícímu zavedenému katétru), ureterální kameny, vezikoureterální reflux, stejně jako přetrvávající stav ledvin.

  • Diagnóza.
  • Rentgenové snímky (přímý boční pohled, předozadní pohled a odontoidní mezera).
  • Obvykle CT, zejména při poranění kostí nebo vazů.
  • MRI k potvrzení poranění místa a také stupně v páteři.

K tomuto druhu poranění dochází prakticky výhradněPoranění míchy by se mělo předpokládat u každého druhu dítěte, které zůstalo při autonehodě, skutečně spadlo z výšky ≥ 3 m nebo se zranilo při potápění.

Poranění páteře bez známek radiologických abnormalit se předpokládá u dětí, které mají také krátkodobé známky a příznaky neurologické dysfunkce nebo vystřelující bolesti podél páteře nebo končetin, stejně jako traumatický mechanismus konstantní s poraněním páteře.

Poranění míchy bez známek radiologických abnormalit jsou typickým pocitem původně popsaným v 80. letech 20. století, kdy chyběly MRI skenery se schopností najít příčinné radiologické nepravidelnosti.

Termín “poranění páteře bez důkazů radiologických problémů” se dnes používá méně často, protože MRI skenery jsou rychleji dostupné ve zdravotnických zařízeních ve Spojených státech a také mohou identifikovat původní radiologické problémy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here