Pravidelná fyzická aktivita je receptem na zdraví a lepší kondici

0
Rate this post

Již 30 minut pohybu denně může ovlivnit kondici a zdraví dospělého člověka. Intenzita a typ cvičení by samozřejmě měly být vhodně přizpůsobeny vaší kondici. Cvičení je také nejlepší způsob, jak se zbavit stresu. Tím však výhody hnutí nekončí.

Pohybová aktivita je skvělým odrazovým můstkem z každodenního života. Pomáhá snižovat napětí a zlepšuje náladu.

– Dynamika, ve které žije každý den naprostá většina lidí, dělá hlavu plnou. Chybí nám energie a navíc jsme občas podráždění a roztěkaní. Takový stav, který se může časem zhoršovat, má negativní dopad na fungování a efektivitu v práci. Fyzická aktivita je formou léku na takové neduhy – říká Igor Janík, osobní trenér.

Abychom pochopili, jak fyzická aktivita ovlivňuje zdraví, stojí za to si uvědomit důsledky jejího nedostatku

Nejoblíbenějšími chorobami naší společnosti jsou hypertenze, cukrovka nebo inzulinová rezistence, srdeční choroby a problémy se zády. Všechny do značné míry souvisí s nečinností. Stačí do našeho života zavést úsilí typu kardio a zlepšit tak práci našeho oběhového systému a srdce, čímž se sníží riziko onemocnění souvisejících s tímto orgánem. Intervalové úsilí nebo silový trénink na druhé straně zlepší citlivost na inzulín, rovnováhu cukru v těle a sníží šanci na inzulínovou rezistenci a případnou cukrovku. Pravidelný silový a obecně rozvojový trénink, včetně funkčního, ochrání páteř a pomůže udržet správné držení těla, podotýká Marek Dembek z Active Life, osobní trenér.

Samozřejmě, jako u všeho, musíte pamatovat na umírněnost. Příliš časté a intenzivní tréninky pro nepřizpůsobené tělo mohou způsobit více škody než užitku.

Pozitivně působí na výkonnost oběhového, motorického a dýchacího systému

Aktivita v rámci aktivního odpočinku může také předcházet mnoha nemocem a pozitivně ovlivnit výkonnost oběhového, pohybového a dýchacího systému.

pozitivne-pusobi-na-vykonnost-obehoveho-motorickeho-a-dychaciho-systemu– Systematické fyzické úsilí vyvíjené lidmi – ať už profesionálně, pro amatéry nebo rekreačně – vede k mnoha adaptivním změnám v těle, například v oběhovém systému. Jedním ze základních, snadno měřitelných efektů systematické pohybové aktivity využívané člověkem je zpomalení klidové tepové frekvence, tedy u zdravého člověka snížení tepové frekvence. Krevní tlak je důležitým ukazatelem charakterizujícím práci homepage oběhového systému. Při mírné zátěži je hodnota systolického a diastolického krevního tlaku u trénovaných jedinců výrazně nižší než hodnoty zjištěné u necvičících jedinců. V tomto případě je jednohlasně uznán pozitivní vliv fyzické aktivity na hodnotu arteriálního tlaku – říká MUDr. Monika Kuczma, PhD, proděkanka pro záležitosti studentů Fakulty fyzioterapie a zdravotnictví Univerzity zdravotnictví v Gdaňsku.

  • Jak dodává, systematická pohybová aktivita způsobuje u trénujících lidí funkční a anatomické změny v kosterním svalstvu a v kosterním systému.
  • A přestože vliv systematického tréninku na dýchací systém není tak silný jako na kardiovaskulární, pohybový nebo kosterní systém, lze v tomto ohledu pozorovat mnoho prospěšných změn, jako je například zvýšení vitální kapacity plic.

– U lidí, kteří trénují, se objem krve zvyšuje s rostoucí fyzickou výkonností. Systematický fyzický trénink způsobuje mnoho prospěšných změn ve složení plazmatických lipidů. Zvyšuje koncentraci cholesterolu obsaženého v plazmatické HDL frakci a zároveň snižuje cholesterol obsažený v plazmatické LDL frakci. To je doprovázeno nedostatkem výrazných změn nebo snížením celkového cholesterolu a snížením triglyceridů – zdůrazňuje MUDr. Monika Kuczma, PhD.