Fyzická zdatnost – ZKONTROLUJTE, V ČEM JSTE

Rate this post

Pokud často chodíte do posilovny, běháte nebo sportujete – doufáme, že jedním z vašich cílů je být fit. Tento cíl se zdá tak samozřejmý a je vnímán jako „automatický vedlejší efekt“ tréninku, že na něj často zapomínáme a zaměřujeme se pouze na to, co je na první pohled – větší svaly, vyrýsované břicho nebo čísla na váze. Celková kondice je odsunuta do pozadí a v důsledku toho se trénink stává méně všestranným a zaměřeným na určité pohyby, díky čemuž si tělo zvyká na určitou námahu a omezuje své možnosti – nejen z hlediska progresu, ale i z hlediska celkové kondice.

Dnes pro vás máme návrh – než se pustíte do dalšího tréninku, přečtěte si následující cviky, abyste si prověřili svou fyzickou zdatnost a zvažte, zda je forma, ve které se nacházíte, uspokojivá.

Pokud ano, pokračujte ve svém tréninkovém programu!

Pokud naopak cítíte, že je ve vás potenciál – zamyslete se nad tím, jak ho můžete dostat ven. Jedna věc zde bude jistá. Budete homepage muset změnit trénink. Než však provedete nějaké změny, stačí se zkontrolovat a zjistit, zda je čas strávený tréninkem využíván naplno.

Udělejte si 7 níže uvedených testů, abyste si ověřili svou sílu, rychlost, kondici a hbitost.

Změřte vzdálenost 40 m a postavte se na startovní čáru s jednou nohou vepředu. Při signalizaci běžte maximální rychlostí, postupně zpomalujte až po překročení určené vzdálenosti. Odpočívejte asi 2 minuty a proveďte test znovu. Váš nejlepší výsledek se počítá.

Pokud jste muž, vaše skóre by nemělo být vyšší než 5,2 sekundy. Pokud jste žena, vaše skóre by mělo být do 6 sekund.

  • Označte startovní čáru a změřte od ní vzdálenosti 5, 10 a 15 metrů. Připravte se na test tak, že se postavíte na startovní čáru s jednou nohou vepředu a počkáte na startovní signál.
  • Na signál sprintujte na 15m čáru a vraťte se do výchozí pozice.
  • Poté, co se jednou nohou dotknete startovní čáry, otočte se a běžte na 10m čáru.
  • Vraťte se na startovní čáru a dotkněte se jí a sprintujte na 5m čáru.
  • Dotkněte se ho a vraťte se na start, zabrzděte rychlostní stupeň až po přejetí čáry. Odpočívejte asi 2 minuty a proveďte test znovu. Váš nejlepší výsledek se počítá.
  • Dobrý výsledek pro muže je mezi 15 a 16 sekundami. U žen je tato doba 16,5-18 sekund.

Uběhněte vzdálenost 1 km co nejrychleji

U mužů by vaše skóre mělo být do 4 minut. Méně než 5 minut je pro ženy vhodná doba.

Postavte se rovně s paží nad hlavou a chodidly na podlaze. Změřte vzdálenost mezi špičkou a patou. Poté vyskočte co nejvýše tak, že se dotknete vybraného bodu v nejvyšším bodě (např. na zdi). Změřte rozdíl mezi stáním a skokem. Toto skóre je váš absolutní výsledek skoku.

U mužů je dobrý výsledek nad 50 cm. Pro ženy – nad 40 cm.