Feed

Rate this post

Vhodná výživa je přímo i nepřímo spojena s nižší hrozbou nepohodlí, kondice, handicapu i smrti a s vyšším očekáváním i BLOG kvalitou života.Navíc, pokud si vážíte dobře vyváženého jídelníčku, můžete být mnohem fyzicky zdatnější a také psychicky spolehlivý.

  1. Ne každý člověk naopak dokáže pochopit, čemu by se měl „adekvátní“ jídelníček podobat. Zdravá konzumace ve skutečnosti vyžaduje určitou odbornost nápadů, které jsou všechno, jen ne evidentní.
  2. V tomto ohledu zůstává, že se v následujících odstavcích určitě pokusíme mnohem lépe rozpoznat, co jíst a čemu se v dobře vyváženém jídelníčku vyhnout.

Pro spravedlnost okamžitě očekáváme, že probíraná témata budou jistě nejen výsledkem bibliografického studia – rozhodně to proto nebude „obvyklý“ krátký článek o režimu středomořské stravy – ale budou rovněž obsahovat autorovy osobní úvahy založené na ambulantní zkušenosti.

Jak by měla vypadat vhodná výživa?

Předem prosíme o odpuštění, pokud se součásti tohoto odstavce neřídí přesvědčením některých návštěvníků; Naším cílem není popírat nebo zpochybňovat myšlenkové proudy druhých, ale prostě chceme odhalit některé zásadní principy správné výživy.

Většinu okamžiku navíc jedna realita nevynechá různé jiné, za předpokladu, že nedělá chybu složitého porozumění s větou.Správná výživa musí být pestrá a také zahrnuje všechny druhy potravin

Jakýkoli nutriční program, který má často tendenci „přehnaně omezovat výběr“, vystavuje ještě více nutričnímu nedostatku nebo přebytku nebo se ukazuje jako špatně udržitelný z dlouhodobého hlediska.

  1. Nemluvíme pouze o monotematických dietách – např. tradiční dietní plán kulturistů založený na uzené slepici a rýži basmati – ale také diety, které zahrnují úplné vyloučení určitých skupin potravin – např. raw food dietní plán.
  2. To neznamená, že ani tyto dietní plány nemohou být dobře vyváženy přesným sledováním – ideálně odborníkem – a/nebo díky integraci/doplňování stravy; ale prostě nejsou jednou z nejrozumnějších možností.

Dobře vyvážená strava musí být vyvážená „sama o sobě“ a v neposlední řadě by měla mít schopnost být dodržována po neomezenou dobu „bez problémů“ povahy: nutriční, ekologické, ekonomické, sociální, poctivé a ohleduplné k osobním preferencím. .

Které a kolik živin ve správném dietním režimu?

Tělo potřebuje všechny živiny, nejen ty „nezbytné“.

Důležitost znamená, že je mikroorganismus není schopen generovat autonomně; rozhodně ne, že se člověk bez ostatních obejde.

Nedá se shrnout do pár řádků, jak mít “záruku” podávání vitamínů a minerálů v co nejlepším množství, zejména s ohledem na věk, pohlaví a různé další proměnné (plodnost žen, stupeň a druh fyzické aktivity, geriatrický pokles a tak dále) mají velký vliv na tyto parametry.

V tomto pocitu jsou nejpřínosnější návrhy odlišit svůj dietní plán – viz další odstavec.

  1. Které a kolik živin ve správném dietním režimuPokud se naopak bavíme o silových makroživinách, tedy sacharidech, zdravých bílkovinách a také tucích, situace se poněkud mění.
  2. Ve skutečnosti je lze použít jako “ukazatel” celkové vyváženosti stravy – ale nepochybně kromě každé maličkosti.
  3. Sacharidy ve vhodné výživě

Sacharidy ve stravě slouží především k zajištění glukózy, „nezbytně“ energetické živiny.

Vzhledem k tomu, že centrální nervový systém a také červené krvinky „vyznačují“ primárně cukr a také potřebují minimálně 120 gramů každý den (g/den), při neaktivním (ne upoutaném na lůžko) stupni cvičení, množství sacharidů v potravě, které potřebujeme kolem 180 g/den (kolem 2,6 g/kg fyziologické tělesné hmotnosti, u sportovců se však může dostat i na 3,0-3,2 g/kg).

Leave a Comment