Keď jeden satirik žartoval, že liečbu vo verejnej nemocnici môžu úspešne prežiť len úplne zdraví ľudia. Táto poznámka do istej miery ospravedlňuje dnešnú realitu. Obrátiť sa na lekára je dnes ťažké a dôvodom nie je nedostatok túžby po špecializácii, ale slabé financovanie štátnych inštitúcií. Nízke platy vedú k tomu, že takmer na každej klinike nie je dostatok odborníkov. Preto je pacient nútený vopred sa objednať k lekárovi.
Tento problém môžu vyriešiť len štátne orgány, ktoré jedného dňa zmenia zákon o zdravotnej starostlivosti a health-sf.sk umožnia lekárom pracovať vo verejných ambulanciách. Zatiaľ sa pozrime na rozdiel medzi nemocnicou a poliklinikou.
Štítok
Klinika – je špecializované multidisciplinárne zdravotnícke zariadenie, ktoré poskytuje ambulantnú starostlivosť. Pacient je ošetrený doma alebo na poliklinike. Tu môžete absolvovať aj vyšetrenia, preventívne lieky a objednať sa k terapeutovi alebo špecialistovi.
Nemocnica je nemocničné zariadenie na liečbu pacientov, ktorí si vyžadujú hospitalizáciu. pacienti sú do nemocnice odosielaní na špecializovanú, hĺbkovú diferenciálnu diagnostiku chorôb, ak ju nie je možné vykonať na poliklinike. V nemocnici sa nachádzajú aj rôzne oddelenia na liečbu pacientov: urgentné oddelenie, pohotovosť, resuscitácia, operačné oddelenie a izby pre pacientov. Nemocnicou sa rozumie zdravotnícke zariadenie so stálymi miestami pre pacientov.
Porovnanie
Nemocnica je štátna inštitúcia, ktorú tvorí poliklinika a nemocnica. Poliklinika prevádzkuje komplex lekárskej pomoci pre obyvateľstvo, najmä mimonemocničných a preventívnych opatrení na zníženie počtu ochorení. V súčasnosti v krajine fungujú nezávislé polikliniky, ambulancie, polikliniky, kliniky, ktoré sa starajú o pacientov mimo nemocnice. A existujú štátne polikliniky, ktoré sú súčasťou nemocničného oddelenia.
Aký je rozdiel medzi nemocnicou a zdravotníckym centrom alebo klinikou?
Hlavný rozdiel medzi nemocnicou a zdravotníckym centrom spočíva v tom, že nemocnica funguje nepretržite. Klinika je zariadenie, v ktorom sa okrem liečby vzdeláva zdravotnícky personál a vykonáva výskum.
Subjekty zdravotnej starostlivosti: právny základ
Zákon o zdravotníckych činnostiach prijatý v apríli 2011 upravuje činnosť všetkých subjektov, ktoré poskytujú zdravotnícke služby. Na jeho základe funguje každá nemocnica, zdravotnícke centrum a klinika.
Nemocnica: definícia a rozsah služieb. Nemocnica je lôžkové zdravotnícke zariadenie, ktoré sa vyznačuje neustálou pripravenosťou prijať a umiestniť pacienta. Nemocnica poskytuje 24-hodinovú lekársku starostlivosť. Služby poskytované nemocnicou pozostávajú z diagnostiky, liečby, rehabilitácie a starostlivosti. Typy nemocničnej liečby sú presne vymedzené a nemôžu ich vykonávať iné zdravotnícke zariadenia.
Patrí sem okrem iného liečba rakoviny, chemoterapia, všeobecná chirurgia a služby jednotky intenzívnej starostlivosti. Nemocnica môže fungovať na základe zmluvy s Národným zdravotným fondom alebo súkromne.
Zdravotnícke centrum: čím sa líši od nemocnice? Zdravotnícke centrum sa líši od ambulancie. Môže poskytovať služby, ktoré nie sú vyhradené výlučne pre nemocnice. Patria sem opatrovateľské, ošetrovateľské, rehabilitačné, psychiatrické služby a služby liečby závislostí. Zdravotnícke centrum môže poskytovať aj ambulantné služby, t. j. služby, pri ktorých sa nevyžaduje pobyt v zariadení dlhší ako 24 hodín.
Patria sem diagnostické testy, odborné poradenstvo a ambulantné zákroky, po ktorých je pacient v priebehu niekoľkých hodín prepustený domov.
Klinika: poslanie a úlohy. Štatút kliniky má subjekt, ktorý okrem liečebných činností vykonáva aj výskumné a vedecké činnosti. Klinika vzdeláva osoby pripravujúce sa na zdravotnícke povolania (lekár, sestra, pôrodná asistentka) a školí osoby pracujúce v týchto povolaniach. Klinika je zvyčajne súčasťou lekárskej univerzity alebo výskumného ústavu.