Pohybová aktivita – prevence nemocí

0
Rate this post

Rád bych, aby tento příklad byl pro vás jakýmsi varováním. To, že špatný životní styl – nečinnost, nedostatečná strava, stimulanty – s sebou nese opravdu obrovské nebezpečí nejen pro naše zdraví, ale i pro život. Tato spirála může být přerušena v různých časech. Všechno je možné – jen musíte chtít, mít motivaci. Změňte tedy své životy, dokud můžete, dokud nebude příliš pozdě. Jak se udržovat v kondici v případě zdravotních problémů? Pohybová aktivita seniorů V případě nemocných lidí se nedoporučuje veškerá fyzická aktivita. S výběrem vhodných cviků vám pomůže odborník (lékař, fyzioterapeut).

U lidí s vysokým krevním tlakem se doporučuje dynamické cvičení – kardio (chůze, běh, jízda na kole). Vyhýbáme se statickým (silovým) cvičením.

Obézním se nejčastěji doporučuje jízda na kole a vodní sporty – plavání, cvičení ve vodě, např. aqua aerobik, ale i nordic walking. Pokud není problém s nadměrnou zátěží kloubů, doporučujeme také: svižnou chůzi, chůzi, aerobik, gymnastiku, skupinové hry, tenis, tanec, šplhání do schodů. Existují formy fyzické aktivity, kterým by se měli vyhýbat především obézní lidé. Mezi ně patří mimo jiné: skoky, rychlé běhání, sjezdové lyžování nebo horolezectví. Jedná se o činnosti, které zvláště zatěžují kostní a kloubní systém. Lidem s nadváhou a obezitou se doporučuje cvičit mírně až středně, protože s rostoucí intenzitou cvičení klesá procento spálených tuků.

Pohybová aktivita – prevence nemocí

Pohybová aktivita je důležitá v oblastech, jako je podpora zdraví, prevence chronických onemocnění, ale i podpora jejich léčby. Pravidelná fyzická aktivita:

  • Snižuje riziko rozvoje kardiovaskulárních onemocnění, vč ischemická choroba srdeční, hypertenze, ateroskleróza, infarkt, mrtvice;
  • Předchází nemocem, jako je cukrovka, nadváha a obezita, stejně jako poruchy lipidů;
  • Předchází osteoporóze a artróze kloubů a páteře a vadám držení těla. Snižuje mimo jiné pravděpodobnost zlomenin kyčelní kost nebo páteř;
  • Snižuje riziko některých druhů rakoviny, vč. tlusté střevo, děloha, prsa, prostata;
  • Snižuje riziko deprese;

Každý z nás bez výjimky může mít z pravidelné fyzické aktivity velké zisky. Čím více cvičíme, tím větší jsou přínosy pro zdraví a lepší pocit pohody a kvality života.
Fyzická nečinnost – účinky

Nedostatek aktivity v dětství a dospívání přispívá k rozvoji vad držení těla, ale i nadváhy a obezity. Nedostatek pohybu má na naše zdraví mnoho velmi nepříjemných následků.

Při přípravě tohoto článku jsem narazil na “spirálu smrti” připravenou v roce 1994 (podle W. Starosty). Jednoduše ukazuje důsledky – homepage negativní dopady nečinnosti. Představuje pomalé změny, ke kterým v našem životě dochází v důsledku omezené fyzické aktivity.

Rád bych, aby tento příklad byl pro vás jakýmsi varováním

To, že špatný životní styl – nečinnost, nedostatečná strava, stimulanty – s sebou nese opravdu obrovské nebezpečí nejen pro naše zdraví, ale i pro život. Tato spirála může být přerušena v různých časech. Všechno je možné – jen musíte chtít, mít motivaci. Změňte tedy své životy, dokud můžete, dokud nebude příliš pozdě.
Jak se udržovat v kondici v případě zdravotních problémů? Pohybová aktivita seniorů

V případě nemocných lidí se nedoporučuje veškerá fyzická aktivita. S výběrem vhodných cviků vám pomůže odborník (lékař, fyzioterapeut).

U lidí s vysokým krevním tlakem se doporučuje dynamické cvičení – kardio (chůze, běh, jízda na kole). Vyhýbáme se statickým (silovým) cvičením.