Aktivně pro zdraví – jak se udržovat v kondici?

0
Rate this post

Naše zdraví ovlivňuje mnoho faktorů. Mezi nimi má největší vliv náš životní styl, kterému se připisuje více než 50 % vlivu na zdraví. Jedním z hlavních a nejdůležitějších zdravotních faktorů je vedle stravy fyzická aktivita. Běh, plavání a jízda na kole jsou jen některé z možných druhů fyzické aktivity. Působí na pěknou postavu, dobrou kondici, ale především chrání před mnoha nemocemi. Pohyb je důležitou součástí našeho života. V každém věku se posunout co nejdále.

Již otcové medicíny Hippokrates a Galén upozorňovali, že nedostatek fyzické aktivity je zdraví škodlivý. Na druhou stranu přehnané úsilí je nerozumné. Paracelsus také naznačil, že cvičení v závislosti na „dávce“ může být lékem i jedem.

Přečtením článku se dozvíte: jaké cvičení pomáhá a co škodí?

Jaké jsou výhody pravidelné fyzické aktivity? Posiluje nebo oslabuje fyzická aktivita imunitu? Jak si vybrat tu nejlepší aktivitu pro vás? Jaké jsou kontraindikace pravidelné fyzické aktivity? Jak fyzická aktivita ovlivňuje zdraví, pohodu a mysl?

Údaje o fyzické aktivitě Poláků jsou děsivé. Až 38 % z nás se ani jednou za měsíc nevěnuje fyzické aktivitě, jako je chůze homepage nebo jízda na kole. Vyplývá to z nejnovějších výzkumů o fyzické a sportovní aktivitě Poláků.

  • Mezi těmito lidmi tvoří největší skupinu senioři. Často zůstávají doma, protože se ze strachu ze zhoršení svého zdravotního stavu bojí pustit do jakékoli činnosti.
  • Přitom právě pohybová aktivita jim může zajistit vstupenku do delšího, ale také pohodlnějšího života. Samozřejmě, pokud neexistují významné kontraindikace.

Přečtením článku se dozvíte: jaké cvičení pomáhá a co škodíProblém s nedostatkem provozu není jen naším problémem, ale i celosvětovým. Analýzy vědců WHO ukazují, že čtvrtina lidí na světě není fyzicky neaktivní.

Je nejvyšší čas s tím něco udělat. Pro začátek si zapamatujte následující pravidlo: I malá fyzická aktivita je lepší než nic !!!

Proto je nyní čas definovat…

Co je fyzická aktivita? Jaký je rozdíl mezi fyzickou aktivitou a cvičením?

Fyzická aktivita je osvědčeným receptem na dlouhý život. Je to také účinný způsob, jak udržet tělo v nejlepší kondici a zdraví po mnoho let. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je fyzická aktivita pohyb těla způsobený svaly a vyžaduje energii. Proto sem zařazujeme nejen všechny sporty, tanec či profesionální sporty, ale i typickou každodenní profesionální činnost nebo domácí práce. Za zmínku samozřejmě stojí i fyzická aktivita související s dopravou (např. jízda na kole do práce).

Pohybová aktivita je cennou formou trávení volného času. V naší společnosti jsou nejvíce ceněny: cyklistika, plavání a všechny druhy chůze (chůze), jako je chůze, jogging nebo nordic walking.