“Dlhodobá starostlivosť je na pokraji priepasti a ďalšie zvýšenie minimálnych miezd v zdravotníctve, ktoré bolo ohlásené od 1. júla, povedie k jej kolapsu,” apelujú zástupcovia sektora dlhodobej starostlivosti vrátane Najvyššej komory sestier a pôrodných asistentiek. Podľa signatárov je potrebné vykonať legislatívne práce na zvýšení financovania ošetrovateľských služieb a služieb starostlivosti a liečby.
Výzva bola adresovaná prezidentovi republiky, predsedovi republiky, predsedovi republiky, predsedovi vlády, ministrovi zdravotníctva, ministrovi rodiny a sociálnej politiky, ako aj predsedom a predsedom, okrem iného, poslaneckých klubov a politických strán – www.
Výzvu podpísali zástupcovia: Národnej asociácie poskytovateľov fyzioterapie plus, Národnej komory domovov dôchodcov, Národnej asociácie poskytovateľov mechanickej ventilácie, Najvyššej komory sestier a pôrodných asistentiek, Národnej asociácie riaditeľov samosprávnych domovov dôchodcov, Poľskej asociácie dlhodobej starostlivosti, Národnej asociácie organizátorov a manažérov sociálnych a zdravotníckych služieb a Koalície “Na pomoc odkázaným” – asociácie združení.
Hľadanie úspor v oblasti dlhodobej starostlivosti by sa malo zastaviť
– Uvedomujeme si platové potreby všetkých profesijných skupín v zdravotníctve, ale nemôžeme súhlasiť s tým, že avizovaná zmena sa opäť uskutoční na úkor dlhodobej starostlivosti. Predchádzajúce zvýšenie minimálnej mzdy sa uskutočnilo pred necelým rokom a dnes vieme, že dlhodobá starostlivosť nepreženie druhú takú rýchlu zmenu na trhu práce,” upozorňuje Magdalena Osińska-Kurzywilk, predsedníčka koalície “Na pomoc odkázaným”.
V liste sa uvádza, že ako prvý krok by sa mali okamžite zastaviť ďalšie úspory v oblasti dlhodobej starostlivosti. Signatári vyzvali na urýchlené legislatívne práce podporené zvýšením financovania ošetrovateľských a opatrovateľských služieb bez ohľadu na miesto bydliska prijímateľa (napr. domovy dôchodcov, zariadenia opatrovateľskej služby, domovy sociálnej starostlivosti, 24-hodinové opatrovateľské služby).
Žiadame iniciovať novú tarifikáciu služieb poskytovaných v rámci dlhodobej ústavnej a domácej starostlivosti, ktorá by vychádzala zo skutočných nákladov a možností systému starostlivosti a zdravotníckych služieb, spolu so zavedením indexácie,” vyzýva predseda predstavenstva Asociácie poskytovateľov zdravotnej starostlivosti s mechanickou ventiláciou. Podľa prezidenta sú pacienti v starostlivosti odborov obzvlášť ťažko postihnutí, keďže od 1. mája sa znížilo oceňovanie služieb domácej neinvazívnej mechanickej ventilácie až o 62 percent.
Zástupcovia sektora tiež vyzvali na prijatie opatrení, ktoré by zabránili mzdovej diskriminácii zamestnancov v zariadeniach sociálnej starostlivosti.
Zvyšovanie úrovne financovania dlhodobej starostlivosti
Na realizáciu uvedených požiadaviek považujeme za nevyhnutné čo najskôr zvýšiť úroveň financovania dlhodobej starostlivosti zo súčasných 2,1 % na minimálne 4 % rozpočtu zdravotnej poisťovne. Predpokladané zvýšenie by malo zahŕňať aj zdravotné služby poskytované v domovoch sociálnych služieb a v domovoch s nepretržitou starostlivosťou. Nesúhlasíme s “nemocničným centralizmom”, ktorý sa v Poľsku presadzuje a ktorého najlepším príkladom je nedávne pridelenie zvýšenia finančných prostriedkov na NFZ na rok 2022. – čítame v odvolaní.
Zástupcovia sektora dlhodobej starostlivosti poukazujú na to, že v rámci navýšenia finančného plánu na rok 2022 o 9,1 miliardy, ktoré minister zdravotníctva schválil 28. marca, dostala dlhodobá starostlivosť len 114,19 milióna, čo je len 1,3 % z celkovej sumy.
V kontexte 57 % finančných prostriedkov určených na nemocničnú liečbu je to jasný signál pre nás, našich pacientov a obyvateľov domovov dôchodcov a domovov s 24-hodinovou starostlivosťou, že systém verejného zdravotníctva sa bude čoraz viac zameriavať na opakované hospitalizácie z dôvodu zanedbania ošetrovateľskej starostlivosti a starostlivosti. Toto je priama cesta k bankrotu!
Národné združenie organizátorov a manažérov sociálnej a zdravotnej starostlivosti. Systémová starostlivosť o najzraniteľnejšie osoby
Dlhodobá starostlivosť si vyžaduje aj hlboké systémové zmeny. Za posledných približne desať rokov sa v tomto odvetví uskutočnili len dva pokusy o prelom. Mám na mysli iniciatívu z roku 2009, keď vtedajší minister zdravotníctva, profesor Zbigniew Religa, vypracoval plán predpokladov pre návrh zákona o sociálnom poistení. Na druhej strane v roku 2015 dokončil tím odborníkov pod vedením poľského senátora Mieczysława Augustyna návrh zákona o pomoci odkázaným osobám.
“Žiaľ, obe iniciatívy nezískali politickú podporu, hoci žiadna vláda nebola schopná vypracovať alternatívny návrh,” – v liste sa uvádza.
Vyzývame na návrat k práci na oboch návrhoch zákonov. Ich spojenie by bolo formou politického kompromisu a zároveň by zabezpečilo stabilný finančný mix. Bola by to tiež odpoveď na rastúce demografické výzvy, ktoré naše prostredie neustále pripomína politikom,” zdôrazňuje, podpredsedníčka Najvyššej rady sestier a pôrodných asistentiek.
Signatári vyjadrili záujem spolupracovať pri zavádzaní systémových zmien v oblasti dlhodobej starostlivosti, pričom zohľadnili najmä otázky zamerané na zlepšenie prístupu k týmto službám a organizácie ich poskytovania.
Je najvyšší čas skoncovať s krátkozrakou politikou a byrokratickou ľahostajnosťou. Poľské ženy a muži potrebujú dôkladné vzdelanie o starobe, závislosti a zdravotnom postihnutí. Meradlom civilizačnej úrovne moderného štátu je schopnosť zabezpečiť systémovú starostlivosť o najslabších a zároveň sa postarať o verejné financie a profesionálnu spokojnosť ľudí, ktorí sa rozhodli pracovať v oblasti dlhodobej starostlivosti – zdôrazňujú zástupcovia sektora.