kodekswalkizrakiem.pl należy teraz do domeny sedentexct.eu

Martwisz się o profilaktykę raka? Przejmij kontrolę, wprowadzając zmiany, takie jak zdrowa dieta i regularne badania przesiewowe.

Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka? Istnieje wiele porad. Ale czasami porady z jednego badania są sprzeczne z poradami z innego.

Informacje na temat profilaktyki raka wciąż się rozwijają. Jednak powszechnie wiadomo, że wybór stylu życia wpływa na ryzyko zachorowania na raka.

Rozważ poniższe wskazówki dotyczące stylu życia, aby zapobiec rakowi.

1. Nie pal tytoniu

Palenie tytoniu jest powiązane z wieloma rodzajami raka, w tym rakiem płuc, jamy ustnej, gardła, skrzynki głosowej, trzustki, pęcherza moczowego, szyjki macicy i nerek. Nawet przebywanie w pobliżu biernego palenia może zwiększać ryzyko zachorowania na raka płuc.

Ale nie tylko palenie jest szkodliwe. Żucie tytoniu wiąże się z rakiem jamy ustnej, gardła i trzustki.

Trzymanie się z dala od tytoniu – lub podjęcie decyzji o zaprzestaniu jego używania – jest ważnym sposobem zapobiegania nowotworom. Aby uzyskać pomoc w rzuceniu palenia tytoniu, należy zapytać pracownika służby zdrowia o produkty ułatwiające rzucenie palenia i inne sposoby rzucenia palenia.

2. Kodeks walki z rakiemZdrowa dieta

Kodeks walki z rakiemChociaż spożywanie zdrowej żywności nie może zapewnić profilaktyki raka, może zmniejszyć ryzyko jego wystąpienia. Rozważ następujące kwestie:

Jedz dużo owoców i warzyw. Oprzyj swoją dietę na owocach, warzywach i innych produktach pochodzenia Kodeks walki z rakiemroślinnego – takich jak pełne ziarna i fasola. Jedz lżej i chudiej, wybierając mniej wysokokalorycznych produktów. Ogranicz rafinowane cukry i tłuszcze pochodzenia zwierzęcego.

Kodeks walki z rakiemPij alkohol tylko z umiarem, jeśli w ogóle. Alkohol zwiększa ryzyko różnych rodzajów raka, w tym raka piersi, okrężnicy, płuc, nerek i wątroby. Picie większej ilości zwiększa to ryzyko.

Ogranicz przetworzone mięso. Częste spożywanie przetworzonego mięsa może nieznacznie zwiększać ryzyko niektórych Kodeks walki z rakiemrodzajów raka. Wiadomość ta pochodzi z raportu Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem, agencji Światowej Organizacji Zdrowia zajmującej się nowotworami.

Kodeks walki z rakiemOsoby stosujące dietę śródziemnomorską, która obejmuje oliwę z oliwek extra vergine i mieszane orzechy, mogą mieć zmniejszone ryzyko zachorowania na raka piersi. Dieta śródziemnomorska koncentruje się głównie na żywności pochodzenia roślinnego, takiej jak owoce i warzywa, Kodeks walki z rakiemprodukty pełnoziarniste, rośliny strączkowe i orzechy. Osoby stosujące dietę śródziemnomorską wybierają zdrowe tłuszcze, takie jak oliwa z oliwek, zamiast masła. Jedzą ryby zamiast czerwonego mięsa.

Kodeks walki z rakiem Zdrowa dieta

3. Utrzymywanie prawidłowej masy ciała i aktywność fizyczna

Zdrowa waga może obniżyć Kodeks walki z rakiemryzyko niektórych rodzajów raka. Należą do nich rak piersi, prostaty, płuc, okrężnicy i nerek.

Liczy się również aktywność fizyczna. Oprócz pomocy w kontrolowaniu wagi, aktywność fizyczna sama w sobie może obniżyć ryzyko zachorowania na raka piersi i raka jelita grubego.

Każda aktywność fizyczna jest korzystna dla zdrowia. Aby jednak uzyskać największe korzyści, należy dążyć do co najmniej 150 minut tygodniowo umiarkowanej aktywności aerobowej lub 75 minut tygodniowo ciężkiej aktywności aerobowej.

Można łączyć umiarkowaną i intensywną aktywność. Ogólnym celem jest włączenie co najmniej 30 minut aktywności fizycznej do codziennej rutyny. Więcej znaczy lepiej.

4. Kodeks Walki z Rakiem  Chroń www.kodekswalkizrakiem.pl się http://www.kodekswalkizrakiem.pl przed kodekswalkizrakiem.pl słońcem http://www.kodekswalkizrakiem.pl/kodeks/

Kodeks Walki z Rakiem Rak skóry jest jednym z najczęstszych kodekswalkizrakiem.pl rodzajów raka i jednym z tych, którym można zapobiec. Wypróbuj poniższe wskazówki:

  • Unikaj słońca w południe. www.kodekswalkizrakiem.pl Nie przebywaj na słońcu między godziną 10:00 a 16:00, kiedy promienie słoneczne są najsilniejsze.
  • Pozostań w cieniu. Gdy przebywasz na zewnątrz, pozostań w cieniu tak często, jak to możliwe. Pomocne są również http://www.kodekswalkizrakiem.pl okulary przeciwsłoneczne i kapelusz z szerokim rondem.
  • Zakrywaj skórę. Noś odzież, która http://www.kodekswalkizrakiem.pl/kodeks/ zakrywa jak najwięcej skóry. Noś nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne. Noś jasne lub ciemne kolory. Odbijają one więcej szkodliwych promieni słonecznych niż pastele lub bielona bawełna.

Europejski Kodeks Walki z Rakiem Nie oszczędzaj kodekswalkizrakiem na ochronie przeciwsłonecznej http://www.kodekswalkizrakiem.pl/.

Europejski Kodeks Walki z Rakiem Stosuj filtr przeciwsłoneczny o kodekswalkizrakiem szerokim spektrum działania i SPF co najmniej 30, nawet w pochmurne dni. Nakładaj dużo kremu z filtrem. Nakładaj http://www.kodekswalkizrakiem.pl/ ponownie co dwie godziny lub częściej po pływaniu lub poceniu się.
Nie korzystaj z solarium ani lamp opalających. Mogą one wyrządzić tyle samo szkody, co światło słoneczne.