NAJHORŠÍ ČLOVEK NA SVETE

0
Rate this post

Tento hravý, zábavný a nepredvídateľný príbeh lásky bol nominovaný na Oscara v dvoch kategóriách (najlepší medzinárodný film, najlepší pôvodný scenár). Príbeh Julie, ktorá sa na prahu svojich tridsiatych narodenín snaží vyriešiť svoj komplikovaný milostný život, je jedným z najlepších filmov roka v rebríčkoch redakcií ako Vanity Fair, Time, IndieWire, Variety, The Guardian a Sight and Sound. Skutočným oslnením sezóny je hviezda filmu Joachima Triera Renate Reinsve, ktorá za svoj výkon získala Zlatú palmu pre najlepšiu herečku na Medzinárodnom filmovom festivale v Cannes a bola nominovaná na Satellite Awards a Európske filmové ceny.

Julie čoskoro dovŕši tridsiatku a je plná životnej energie, ale aj životných dilem. Je šťastná s Aselom, talentovaným a profesionálne úspešným karikaturistom, ale ich predstavy o spoločnej budúcnosti sa trochu líšia. Keď sa Julie na náhodnom večierku zoznámi s Eivindom a strávi s ním celú noc, začne uvažovať, či tento mladší ako ona, sebavedomý a trochu bláznivý chlapec je presne to, čo vo svojom živote potrebuje.

Film “Najhorší človek na svete” mal v Poľsku ťažký štart.

Zhoda názvu s knihou Małgorzaty Halber z roku 2015 mohla byť zavádzajúca, pretože film Joachima Triera nie je adaptáciou jej príbehu o závislosti. Poľský distribútor sa navyše rozhodol propagovať ho ako romantickú komédiu. Zvláštne rozhodnutie, keďže domáci diváci sú zvyknutí takto klasifikovať skôr jednoduché produkcie ako “Listy M.” alebo “Ako stratiť chlapca za 10 dní”. Nórsky film Najhorší muž na svete bol v anglickojazyčnej distribúcii zaradený do kategórie romanca/dráma. Európska kritika ocenila film, ktorý získal niekoľko nominácií na festivaloch v Cannes a BAFTA.

Okrem toho Renate Reinsve, ktorá si zahrala hlavnú úlohu, získala Zlatú palmu za najlepší ženský herecký výkon. Teraz je čas na verdikt Americkej akadémie filmových umení a vied – “Najhorší…” je nominovaný v dvoch kategóriách: najlepší medzinárodný hraný film a najlepší pôvodný scenár.

Mileniáli starnú

“Najhorší muž na svete” je pokusom o zobrazenie súčasných tridsiatnikov. Som v pokušení dodať “zo strednej triedy”, ale v poslednom čase je to v Poľsku taký obsiahly a nejednoznačný pojem, že krátky opis bude fungovať lepšie. Takže: je to o tridsiatnikoch žijúcich vo veľkých mestách, ktorí nie sú zaťažení finančnými a rodinnými povinnosťami a sú dostatočne privilegovaní na to, aby nemuseli odvážne kombinovať niekoľko zamestnaní, aby vyžili. Hoci sa príbeh odohráva v Osle, myslím si, že s malými úpravami by sa mohol úspešne odohrávať vo Varšave, Paríži, Barcelone alebo Los Angeles. Hlavnou postavou je Julie (Renate Reinsve), ale možno, nebyť tej menštruačnej zápletky, mohol to byť Julius.

Spoluautori scenára, režisér Joachim Trier a Eskil Vogt, hoci sú starší ako hlavný hrdina (obaja sa už blížia k päťdesiatke), presvedčivo vykresľujú dilemy, ktorým čelia vyššie opísaní tridsiatnici. Juliin príbeh sa začína tým, že sa vzdala chirurgie kvôli psychológii a tej kvôli kurzu fotografovania, ale v priebehu filmu sa ukáže, že tieto dilemy sú skôr voľbou životného štýlu ako voľbou povolania. O práci Julie a ostatných postáv sa dozvedáme toľko, koľko potrebujeme, aby sme pochopili, ako ich životný štýl súvisí s ich pohľadom na svet a rozhodnutiami, ktoré robia. Z tohto pohľadu prechod od chirurgie k fotografii symbolizuje sebapoznanie. Smerovanie týchto rozhodnutí nie je náhodné, nejde len o zanechanie štúdia, ale o celý životný štýl, celú budúcnosť, ktorú si povolanie lekára viac či menej vynucuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here