Vysoký cholesterol – aké sú príčiny a príznaky? Ako ju možno znížiť?

0
Rate this post

Viac ako polovica Poliakov má vysoký cholesterol (alebo hypercholesterolémiu). Príčinou môže byť nevyvážená strava, nadmerná telesná hmotnosť a nízka fyzická aktivita. Aké sú príznaky vysokého cholesterolu a ako ho znížiť?

Choresterol – čo to je?

Cholesterol je lipid produkovaný v pečeni a čiastočne dodávaný potravou. V našom tele má dôležitú funkciu a používa sa na stavbu bunkových membrán. Vďaka nemu sa vitamín D3 syntetizuje zo slnka. Cholesterol tiež prispieva k produkcii niektorých hormónov a pomáha pri trávení tukov. Nedostatočné hladiny však môžu byť nebezpečné – prispievajú k ateroskleróze a môžu viesť k ischemickej chorobe srdca alebo mozgovej príhode.

Mali by ste si pravidelne kontrolovať lipidový profil, t. j. hladiny triglyceridov a dvoch frakcií cholesterolu – HDL a LDL – domovskej stránke. Ten sa bežne označuje ako zlý cholesterol. Je to jeho hustejšia odroda. V kombinácii s inými látkami sa ukladá v stenách tepien a vytvára aterosklerotické pláty. Frakcia HDL – čistí tepny od zlého cholesterolu a odvádza ho do pečene, kde sa premieňa na žlčové kyseliny.

Cholesterol – aká je norma?

Ak sa cholesterol udržiava na správnej úrovni, nie je dôvod na obavy. Pre správne fungovanie všetkých orgánov je ho dostatok, pretože si ho telo vyrába samo. Predstavuje 80 % celkového cholesterolu v tele. Zvyšných 20 percent tvoria potraviny. A práve cholesterol z potravy nadhodnocuje hladinu celkového cholesterolu v krvi.

Norma pre celkový cholesterol (TC – total cholesterol) v krvi je pod 200 mg/dl 5,2 mmol/l). Zvýšené hladiny cholesterolu sú 200-250 mg/dl (5,1-6,5 mmol/l). O výrazne zvýšenej hladine sa hovorí vtedy, keď prekročí 250 mg/dl (>6,5 mmol/l). Toto je všeobecný štandard. Individuálne cieľové hodnoty však určí lekár na základe anamnézy pacienta a posúdenia individuálneho kardiovaskulárneho rizika. Pre správnu diagnostiku problému je dôležité stanoviť hladiny jednotlivých frakcií cholesterolu, t. j. pomer LDL (“zlého cholesterolu”) k HDL (“dobrému cholesterolu”) a triglyceridom.

Hladinu cholesterolu v krvi by sme si mali kontrolovať každý rok pri bežnom vyšetrení krvi. Ak patríme do rizikovej skupiny, test sa opakuje častejšie – v závislosti od rozhodnutia lekára. Test je prakticky bezbolestný a rýchly – stačí odber krvi zo žily.

Aké sú indikácie na vyšetrenie cholesterolu a ako sa naň pripraviť?

Analýza hladiny cholesterolu v krvi, frakcií LDL a HDL cholesterolu a hladiny triglyceridov sa označuje ako lipidogram. Test si nevyžaduje žiadnu špeciálnu prípravu, naopak, ak chcete získať spoľahlivý výsledok, je dôležité, aby ste niekoľko dní pred testom nezmenili stravu. Diéta by sa mala zaviesť po vykonaní základných testov.

Iná situácia nastane, ak si chcete overiť účinnosť svojej diéty alebo ak držíte diétu už dlhší čas. V tomto prípade by sa mal test vykonať bez ohľadu na stravu. Do laboratória by ste mali ísť nalačno, 12 až 14 hodín po poslednom jedle, čo je najvhodnejšie ráno.

Vysoký cholesterol – príčiny

Zlá strava a nedostatok fyzickej aktivity. Čo spôsobuje vysoký cholesterol? Príliš vysoká hladina cholesterolu často súvisí so stravou a výživou. Zlé stravovacie návyky prispievajú k zhoršeniu zdravia a pohody. K zvýšeniu hladiny cholesterolu prispieva aj nedostatok pohybu.

Nevhodná hmotnosť. Nadváha môže zvyšovať hladinu triglyceridov a znižovať hladinu HDL alebo “dobrého cholesterolu”. Vyššia hladina “dobrého” cholesterolu sa prejavuje nielen na zdraví, ale pomáha udržiavať jasnú myseľ a zvyšuje koncentráciu. Výskum potvrdil, že aj malé zníženie hmotnosti môže znížiť hladinu LDL.

Pohlavie a vek. Štúdie ukazujú, že hladina cholesterolu sa po 30. roku života prirodzene zvyšuje. Rozdiel je aj v pohlaví. Ženy pred menopauzou majú zvyčajne nižšie hladiny ako muži v rovnakom veku. Po menopauze sa však hladina LDL zvyšuje. Okrem toho u mužov začínajú najväčšie problémy po päťdesiatke.

Pečeň a cholesterol

Jednou z veľmi dôležitých úloh, ktoré pečeň v ľudskom tele plní, je čistenie tela od toxických metabolických zlúčenín prostredníctvom tráviacich enzýmov, ktoré produkuje. Tento orgán je však zodpovedný aj za produkciu cholesterolu.

Pýtate sa, z čoho máte vysoký cholesterol? Predovšetkým sa to deje pri ochorení pečene, ktoré prispieva k dysregulácii produkcie cholesterolu. Tá sa vždy produkuje v množstve, ktoré telo v danom čase potrebuje.

Aké sú účinky vysokého cholesterolu?

Príliš vysoký celkový cholesterol a príliš vysoká koncentrácia LDL frakcie v krvnom sére zvyšuje riziko kardiovaskulárnych ochorení. Prebytočné LDL lipoproteíny sa ukladajú v stenách ciev a vytvárajú aterosklerotické pláty. Ateroskleróza môže spôsobiť ischemickú chorobu srdca, ktorá okrem iného vedie k:

  • infarkt myokardu
  • mŕtvica,
  • aneuryzma brušnej aorty,
  • ischémia dolných končatín,
  • kulhanie.

Príznaky vysokej hladiny cholesterolu. Vysoký cholesterol často nemá žiadne príznaky. Niekedy sa alarmujúce príznaky objavia až vtedy, keď sa ho nahromadí veľké množstvo a začneme trpieť rôznymi chorobami. Jedným z prvých príznakov zvýšenej hladiny cholesterolu môže byť silná bolesť alebo nepríjemné pocity v nohách. Príčinou je abnormálny prietok krvi spôsobený upchatými tepnami. Ďalším príznakom môžu byť kŕče v lýtkach, ktoré sa zvyčajne vyskytujú počas spánku.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here