Európsky deň mozgu

0
Rate this post

Európsky deň mozgu sa oslavuje od roku 1998 a jeho hlavným cieľom je šíriť medzi verejnosťou poznatky o normálnom a patologickom fungovaní tohto výnimočného orgánu, podporovať preventívne vyšetrenia nervového systému a poskytovať informácie o spôsoboch starostlivosti o kondíciu a zdravie mozgu.

Ako je mozog štruktúrovaný?

Mozog je súčasťou centrálneho nervového systému (CNS), nachádza sa v lebečnej dutine a je obklopený tromi mozgovými blanami. Napriek významnej úlohe, ktorú zohráva v našom živote, váži tento orgán len asi 1,5 kg, z čoho 80 % tvorí voda a zvyšok bielkoviny, cukry, tuky a minerálne soli – viac informácií.

Naše “riadiace centrum” sa skladá z približne sto miliárd neurónov (nervových buniek), ktoré sú navzájom prepojené synapsami. Keď sa učíme alebo spoznávame nových ľudí, v našej mysli sa prostredníctvom synapsií vytvárajú nové spojenia. Táto schopnosť mozgu prispôsobiť sa novým podmienkam sa nazýva neuroplasticita.

Mozog sa skladá z dvoch hemisfér, ľavej a pravej, ktoré obsahujú mozgové gangliá zodpovedné za jednotlivé životné funkcie. Ľavá mozgová hemisféra umožňuje reč a porozumenie, písanie, čítanie, logické myslenie a pozitívne emócie. Pravá hemisféra je naopak zodpovedná za predstavivosť, abstraktné myslenie, kreativitu, umelecké schopnosti, intuíciu a preciťovanie negatívnych emocionálnych stavov.

Prečo je mozog dôležitý?

Mozog je najzložitejší orgán v ľudskom tele. Často sa označuje ako “riadiace centrum” ľudského tela, pretože je zodpovedný za mnohé zložité duševné funkcie vrátane videnia, počutia, cítenia alebo spracovania a zhromažďovania informácií. Je to mozog, ktorý je zodpovedný za našu psychiku, správanie, osobnosť, myšlienkové procesy, pamäť alebo emócie. Poskytuje nám schopnosť hovoriť, logicky myslieť, tvorivo konať alebo vyjadrovať emócie. Je tiež zodpovedný za mnohé životné procesy, ako je dýchanie, rast a reakcie na vonkajšie podnety.

Poruchy mozgu ovplyvňujú celý organizmus a výrazne znižujú kvalitu života, čo môže viesť k invalidite alebo dokonca k smrti – preto je mimoriadne dôležité starať sa o zdravie a kondíciu mozgu.

Najčastejšie ochorenia mozgu

Medzi najčastejšie ochorenia mozgu, ktoré výrazne sťažujú život, patria:

 • neurodegeneratívne ochorenia (Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba, Huntingtonova choroba),
 • cerebrovaskulárne ochorenia (aneuryzmy, mŕtvica),
 • skleróza multiplex,
 • meningitída,
 • psychotické poruchy (schizofrénia, závislosti),
 • úzkosti a poruchy nálady (depresie),
 • nádory mozgu,
 • poranenia mozgu,
 • bolesti hlavy,
 • nespavosť.

Ako môžu návyky pomôcť udržať mozog v dobrej kondícii počas nasledujúcich rokov? Správne fungovanie mozgu ovplyvňuje celé telo a určuje kvalitu nášho života, preto sa oplatí starať sa oň vo dne v noci. Tu je zoznam návykov, ktoré podporujú kondíciu a zdravie mozgu:

 1. chodiť na pravidelné preventívne prehliadky. Z hľadiska zdravia mozgu sú najdôležitejšie kontroly hladiny cukru v krvi, cholesterolu a krvného tlaku.
 2. zabezpečiť pestrú a vyváženú stravu. V strave by nikdy nemala chýbať zelenina a ovocie (vrátane sušeného), obilniny, cereálie, ako aj ryby a orechy, ktoré sú bohatým zdrojom omega-3 mastných kyselín, tak dôležitých pre funkciu mozgu. Pre udržanie duševnej výkonnosti sú rovnako dôležité vitamíny skupiny B (vrátane kyseliny listovej), vitamíny D, C, A a E, lecitín, antioxidanty a minerály, ako je horčík, železo, draslík a zinok. Dbajte aj na hydratáciu – podľa Inštitútu medicíny by muži mali vypiť približne 3 litre vody denne a ženy niečo vyše 2 litrov.
 3. Vyhýbajte sa spracovanému rýchlemu občerstveniu bohatému na jednoduché sacharidy, umelé farbivá a príchute. Takéto jedlo narúša fungovanie neurónov v mozgu.
 4. pravidelne sa venujte fyzickej aktivite. Mierne cvičenie na čerstvom vzduchu je vynikajúce na podporu kognitívnych schopností mysle.
 5. starajte sa o svoju duševnú hygienu tým, že budete pestovať dobré vzťahy s blízkymi a nebudete sa vyhýbať spoločenským kontaktom. Znížite tak riziko vzniku závažných ochorení mozgu (vrátane Alzheimerovej choroby) alebo zmiernite nepríjemné príznaky tohto ochorenia.
 6. Vyhnite sa stimulantom. Fajčenie cigariet (dokonca aj pasívne fajčenie), užívanie drog alebo alkoholu vedie k degenerácii mozgových buniek.
 7. nevyhýbajte sa intelektuálnemu úsiliu. Intelektuálna lenivosť je pre funkciu mozgu veľmi škodlivá, preto ju nezanedbávajte – učte sa nové veci, rozvíjajte svoje koníčky a vášne.
 8. dostatok spánku a odpočinku. Počas nočného odpočinku sa mozog regeneruje a upevňujú sa informácie získané počas dňa.

Ako sa správne starať o mozog? Mozog je jediný orgán, ktorý komunikuje s každou časťou nášho tela a podieľa sa na všetkom, čo robíme. Jeho zdravotný stav zásadne ovplyvňuje kvalitu života vo všetkých aspektoch. Je veľmi dôležité sa o mozog správne starať, aby ste mohli naplno využívať jeho potenciál. Existuje mnoho spôsobov, ako pomôcť vyrovnať funkciu mozgu a zlepšiť tak náš život.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here