Európsky týždeň prevencie rakoviny krčka maternice

Rate this post

Od 18. do 24. januára sa koná Európsky týždeň zvyšovania povedomia o rakovine krčka maternice, ktorého cieľom je upozorniť na stále vysoký výskyt tohto typu rakoviny. V Európe je rakovina krčka maternice spomedzi ženských nádorových ochorení na 9. mieste z hľadiska výskytu.

Odhady na rok 2020 uvedené v správe “Zhubné nádory” ukazujú, že rakovinou krčka maternice bolo postihnutých 2 400 žien – domovskej stránke. Kľúčom k úspechu je prevencia. Jednoduché cytologické vyšetrenie je prakticky bezbolestné a umožňuje včasné odhalenie rakoviny, t. j. v predinvazívnom štádiu, a začatie účinnej liečby, ktorá vo väčšine prípadov umožňuje úplné vyliečenie.

Rakovina krčka maternice je nádor, ktorý sa po mnoho rokov nemusí prejavovať žiadnymi príznakmi, pričom súčasne spôsobuje nekontrolované množenie dlaždicových epitelových buniek v krčku maternice. Medzi príznaky rakoviny krčka maternice patrí špinenie a kontaktné krvácanie. Medzi príznaky patrí aj bolesť panvy a podbruška, bolesť pri pohlavnom styku, hojný vaginálny výtok s nepríjemným zápachom, bolestivé nutkanie na stolicu a moč, ako aj opuch dolných končatín.

Európsky týždeň prevencie rakoviny krčka maternice

Rakovina krčka maternice je rakovina, ktorá sa môže vyvinúť za tri až 13 rokov a práve štádium rakoviny rozhoduje o výbere vhodného spôsobu liečby. Základom liečby včasných foriem rakoviny krčka maternice je chirurgický zákrok. Nemocnica ako jedno z mála pracovísk poskytuje pacientkam postihnutým rakovinou krčka maternice možnosť podstúpiť operáciu pomocou robota da Vinci.

Nemocnica na Klíne sa aktívne zapája do Európskeho týždňa prevencie rakoviny krčka maternice a 20. januára tohto roku umožňuje ženám využiť bezplatné cytologické vyšetrenie. Bezplatné vyšetrenia vykonávané v nemocnici.

Európsky týždeň prevencie rakoviny krčka maternice

Ide o iniciatívu Európskeho združenia pre rakovinu krčka maternice (ECCA), ktorá sa koná už desiaty rok. Tento rok pripadá na 24. až 30. januára. Jej cieľom je upozorniť na stále vysoký výskyt rakoviny krčka maternice – ročne je v Európe diagnostikovaných približne 60 000 prípadov a takmer 30 000 žien na túto rakovinu zomiera.

Rakovina krčka maternice je relatívne pomaly rastúci nádor, ktorý sa vyvíja vo viacerých fázach a môže trvať až niekoľko rokov. Odborníci zdôrazňujú, že na jednej strane ide o “spánkový faktor”, na druhej strane však pomalý priebeh rakoviny zvyšuje šancu na včasné odhalenie predrakovinových a včasných rakovinových zmien počas návštevy gynekológa.

Ide o jeden z druhov rakoviny, ktorý sa dá úspešne liečiť, ak sa to urobí v skorom štádiu.
– Prevencia je lepšia ako liečba, navyše, čím skôr sa rakovina odhalí, tým väčšia je šanca na vyliečenie,” je presvedčený profesor Mariusz Zimmer, prednosta Kliniky gynekológie, pôrodníctva a neonatológie Univerzitnej klinickej nemocnice vo Vroclave a vojvodinský konzultant pre gynekológiu a pôrodníctvo.

Ako preventívne opatrenie by ste mali raz za šesť mesiacov navštíviť gynekológa a absolvovať ultrazvukové vyšetrenie dutiny maternice a raz ročne cytologické vyšetrenie. Okrem toho akékoľvek abnormálne krvácanie z dutiny maternice nabáda k rýchlej diagnostike. To platí pre ženy všetkých vekových kategórií.

Zdôrazňuje, že príčiny abnormálneho krvácania sú rôzne. U žien v reprodukčnom veku sú často spôsobené hormonálnymi poruchami, ktoré sa tiež liečia. Krvácanie u žien v období okolo menopauzy môže poukazovať na rôzne poruchy, ale aj na vznik rakoviny.

Gynekológovia majú v súčasnosti také diagnostické možnosti, že dokážu rýchlo stanoviť správnu diagnózu, hovorí profesor Mariusz Zimmer. – Ultrazvukové skenery sú také citlivé, že dokážeme odhaliť aj malé polypy, myómy alebo endometriálne proliferácie naznačujúce nádorové procesy. Zdôrazňujem tu slovo “orientačný”, pretože ultrazvuk nestačí na úplnú diagnostiku rakoviny; sú potrebné ďalšie testy.

Zlatým štandardom v diagnostike rakoviny je hysteroskopia, ktorá umožňuje diagnostikovať lézie neprístupné iným vyšetreniam. Jeho ďalšou výhodou je súčasná možnosť odobratia rezu na histopatologické vyšetrenie, ktoré už poskytuje jasnú diagnózu.

Podľa ECCA sa počas minuloročného Týždňa prevencie rakoviny krčka maternice v celej Európe zorganizovalo viac ako 5 000 rôznych podujatí a aktivít. Každá z nich bola zameraná na intenzívne vzdelávanie dospelých žien a dospievajúcich dievčat o prevencii rakoviny krčka maternice a na ich povzbudenie, aby využili dostupné lekárske služby. Kampaň, ktorú organizuje ECCA, je zameraná aj na politikov. Je to preto, že je okrem iného na nich, aby realizovali programy skríningu rakoviny krčka maternice, ktoré by sa podľa organizácie mali považovať za prioritu.

V existuje Populačný program prevencie a včasného záchytu rakoviny krčka maternice, ktorý je určený ženám vo veku 25 až 59 rokov, ktoré v posledných troch rokoch nepodstúpili cytologické vyšetrenie v rámci poistenia. Žena, ktorá sa dostaví na vyšetrenie, nemusí mať odporúčanie.

Čo spôsobuje rakovinu krčka maternice?

Čo spôsobuje rakovinu krčka materniceMedzi najčastejšie príčiny rakoviny krčka maternice patrí infekcia HPV (ľudský papilomavírus). Tento vírus sa prenáša najmä pohlavným stykom. Vírus HPV má viac ako 100 podtypov. Za najnebezpečnejšie sa považujú HPV16 a HPV18, ktoré sú zodpovedné za vznik približne 70-80 % prípadov rakoviny krčka maternice.

Medzi ďalšie rizikové faktory vzniku rakoviny krčka maternice patria:

  • fajčenie,
  • vek nad 45 rokov,
  • dlhodobé užívanie antikoncepcie,
  • znížená imunita, vrátane imunity spôsobenej liekmi,
  • infekcie genitálneho traktu,
  • nedostatok vitamínu C,
  • pravidelné nevykonávanie základných gynekologických vyšetrení

Leave a Comment