STARAJME SA O STARNUTIE

0
Rate this post

V priebehu minulého storočia ľudstvu pribudli roky života. V 21. storočí nastane situácia, keď na planéte bude viac starších ľudí ako detí. Vo viacerých rozvinutých krajinách tento stav už nastal. Demografická situácia v najbližších rokoch výrazne zmení vekovú štruktúru obyvateľstva, sociálnu štruktúru v oblasti zamestnanosti, príjmov a výdavkov, zdravotnú starostlivosť ale aj životný štýl. Spoločnosť HARTMANN-RICO sa na túto otázku pozerá dnes komplexne a cieľavedome sa pripravuje na novú situáciu.

Starajme sa o starnutie

Skúsenosti s vekom budú v našom 21. storočí diametrálne odlišné, ako to bolo v predchádzajúcich obdobiach. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) upozorňuje v rámci Svetového dňa zdravia 2012, ktorý pripadá v tomto roku na sobotu 7. apríla, na fakt, ako starostlivosť o zdravie predlžuje ľudský život, ale nielen v zmysle dlhšieho žitia, ale aj v zmysle predlžovania aktívneho pôsobenia v spoločnosti. Svetová zdravotnícka organizácia považuje za kľúčový fakt práve poznanie, že dobrá zdravotná starostlivosť v ostatných desaťročiach výrazne zvýšila priemerný vek človeka. Ešte stále si však neuvedomujeme, že skvalitnenie života vo vyššom veku nás stavia pred celkom novú a dosiaľ ešte stále nedostatočne preskúmanú a predpovedateľnú situáciu zmeny sociálneho rozvrstvenia spoločnosti a k tomu adekvátne prispôsobenej starostlivosti a spôsobu života.

Skupina HARTMANN nedávno prezentovala najnovšie dáta, ktoré sa týkajú vývoja štruktúry obyvateľstva v Nemecku. V súčasnom období tvorí produktívna vrstva obyvateľstva (teda vek medzi 20 – 64 rokom života) s počtom 49,7 mil. obyvateľov 61% populácie. Podiel seniorov na celkovej populácii je 21%, kým podiel ľudí do 20 rokov je len 18%. Demografický predpoklad hovorí, že priemerný vek dožitia v roku 2060 bude 85 rokov pre mužov a 89,2 roka pre ženy.

„Starnutie nevnímame ako nevyhnutnosť, s ktorou sa treba zmieriť, ale ako výzvu, ktorá pred nás kladie nové úlohy. Starnutie prináša nové možnosti, otvára nové rozmery aj pre našu ľudskosť. Mnoho ľudí v poproduktívnom veku chce plnohodnotný, zmysluplný život, v ktorom chcú byť užitoční,“ dodáva generálny riaditeľ HARTMANN-RICO Ing. Ľubomír Páleník. „My im v tom chceme pomôcť a ukázať tak aj cestu ďalšieho rozvoja spoločnosti. Ak chceme aj my starnúť na istej sociálnej úrovni, musíme sa naučiť starať sa o starnutie.“

Demografické trendy

V súčasnosti je najsilnejšou generáciou v obyvateľstve generácia babyboomu zo šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov, dnešní 40 – 50 roční, za nimi sa populačná krivka rapídne mení v neprospech mladých. Od roku 2030, keď ľudia z generácie babyboomu postupne prejdú do dôchodkového veku sa dramaticky zmení sociálna situácia. Podľa štatistických modelov bude v roku 2050 tvoriť aktívna vrstva len 51% obyvateľstva Nemecka, kým ľudia starší ako 65 rokov 33% a deti do 20 rokov len 15% obyvateľstva. Tempo starnutia populácie je teda výrazné. Zároveň sa predpokladá rapídny pokles počtu obyvateľov z dnešných 81 miliónov na približne 69 miliónov.

Z pohľadu pracovného trhu najnedostatkovejšími pracovnými pozíciami sa stanú mladí profesionálni kvalifikovaní špecialisti.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here