Ako oživiť a zatepliť sivú obývačku?

0
Rate this post

Ako oživiť sivú obývačku? Uvádzame dva spôsoby, ako to urobiť. Prvým je oživenie sivej farby inou, intenzívnou farbou nábytku a doplnkov. Druhou možnosťou je zútulniť interiér obývačky príjemnými látkami a sentimentálnymi spomienkami.

Teplé, studené a neutrálne farby

Sivá farba je súčasťou neutrálnej palety farieb. Patria sem aj rôzne odtiene hnedej, béžovej a sivej, ako aj piesková a krémová. Medzi teplé farby patria odtiene červenej, žltej a oranžovej – www. Studené farby sú odtiene modrej, zelenej a fialovej. V závislosti od dominantného pigmentu – žltej alebo modrej – sa takmer každá farba môže vyskytovať v teplých aj studených variantoch. Príkladom je zelená farba: intenzívna limetkovo zelená je teplá farba, zatiaľ čo fľaškovo zelená je studená farba.

Teplé, studené a neutrálne farby

Ako oživiť sivú obývačku?

Ak v obývacej izbe dominuje sivá farba – v tejto farbe sú steny aj ostatné prvky (napr. podlaha, nábytok), stačí použiť jednu intenzívnu farbu (môže pochádzať z palety teplých alebo studených farieb), aby sa narušila nuda a monotónnosť.

S akou farbou bude sivá vyzerať dobre? Tu je niekoľko osvedčených kombinácií: šedá + červená. Červená farba – vďaka svojej intenzite – sa dá použiť len na niekoľkých vybraných prvkoch, ako je tienidlo lampy, prehoz na pohovke, vankúše a malý koberček. Návrh pre odvážnych: vymaľujte jednu stenu v obývačke na červeno.

Sivá + bordová (marsala). Bordová farba je o niečo tlmenejšia ako červená, takže si ju môžete dovoliť na väčšej ploche. Pohovka s čalúnením v marsalovej farbe, stropná lampa, kvetináče na parapete a poťahy na vankúše v krásnej bordovej farbe sa dokonale hodia k ostatným prvkom v sivej palete.

šedá + zelená

Zelená farba sa dodáva v rôznych variantoch, pričom fľaškovo zelená je elegantná a neónovo zelená je moderná a výrazná. Okrem použitia tejto farby na viacerých doplnkoch a textíliách v obývacej izbe môžete interiér oživiť aj žiarivou zelenou – kvetmi v kvetináčoch. Medzi módne druhy do obývačky patria monstery, prasličky, zamioculcas a palmy.

šedá + modrá Modrá (v akomkoľvek odtieni) a sivá sú dvojica, ktorá sa dokonale dopĺňa. Oživte sivú obývaciu izbu svetlomodrými alebo tmavomodrými doplnkami: vankúšmi, rámčekmi na fotografie, prehozmi a jedným malým kusom nábytku: kreslom, konferenčným stolíkom alebo nočným stolíkom na pohovke.

šedá + žltá

Táto kombinácia farieb kraľovala móde pred niekoľkými sezónami, ale už nejaký čas aj dizajnovým trendom. Kombinácia tlmenej a neutrálnej sivej s intenzívnou žltou pôsobí moderne a sviežo. Pri takej intenzívnej a výraznej farbe, akou je žltá, stačia na oživenie sivej obývačky doslova 2 prvky: okenné žalúzie a koberec alebo vankúše a prehoz.

šedá + fuchsiová

Fuksiová je – podobne ako žltá alebo limetková – mimoriadne intenzívna farba, preto aj pri jej kombinácii so sivou odporúčame striedmosť. Čalúnenie kresla a podušky na pohovke alebo koberec a fuksiové rámy na stenách oživia interiér a dodajú mu moderný nádych.

Ako oživiť sivú obývačku

Ako zatepliť sivú obývaciu izbu?

O tom, ako si zariadiť útulný byt, sme už na našom blogu písali. Ako dodať sivej obývačke teplo? Stačí si vybrať niekoľko doplnkov v teplých farbách (v rozmazanej verzii, nie veľmi intenzívne) a z mäkkých, nadýchaných materiálov (vlna, umelá kožušina, plyš, velúr). Útulnosť v miestnosti možno dosiahnuť vhodne umiestnenými svetelnými bodmi.

Okrem lampy na strope by sa malo použiť niekoľko ďalších menších zdrojov svetla, aby sa vytvorila osobitná atmosféra a miestnosť pôsobila opticky “teplejšie”. Dôležité je aj prirodzené svetlo – pomocou roliet z polopriepustných látok sa do miestnosti dostane slnečné svetlo. Sentimentálne spomienky na detstvo a staré fotografie tiež dodajú útulný nádych. Regál naplnený knihami dokonale dotvorí vzhľad.

Všetky odtiene sivej kraľujú módnym aranžmánom obývacích izieb. Chceli by ste ich zakomponovať do svojho interiéru? Bojíte sa však monotónnosti a vizuálneho chladu? Máme pre vás niekoľko argumentov, ktoré vás presvedčia o tom, že sivá sa môže vo vašom interiéri objaviť nielen v podobe doplnkov.

Ako oživiť sivú obývačku? Už žiadna nuda!

Sivá sa hodí takmer do každého estetického interiéru. Moderná sivá obývacia izba môže byť zariadená okrem iného v industriálnom, minimalistickom, modernom a škandinávskom štýle. Sivá je neutrálna farba. Rovnako ako čierna a biela farba účinne odoláva prchavým trendom. Je to vynikajúci základ pre nadčasový interiér. Aj keď vás dizajn sivej obývačky časom omrzí, stačí vymeniť pár doplnkov a interiér bude vyzerať ako nový!

Pre šedú obývaciu izbu je vhodné zvoliť svetlejšie steny. Nejde ani tak o to, aby sa zabránilo stiesneniu priestoru, ako o jeho vyjadrenie. Tmavé odtiene použité na veľkých plochách môžu v miestnosti pôsobiť pochmúrne. Snívate o tmavosivej farbe na stenách? Strop nechajte biely a podlahu svetlú. Tým sa zabráni vzniku škatuľového efektu.

V sivej obývačke sa najlepšie uplatní funkčný nábytok s jednoduchým tvarom. V skutočnosti má sivá farba bližšie k modernej ako ku klasickej. Chystáte sa zariadiť svoj interiér tradične? Snažte sa vyhnúť bohato zdobeným modulom. V kombinácii s touto farbou nadobudnú ešte dôstojnejší a slávnostnejší vzhľad.

Premýšľate, či je dobrý nápad zladiť nábytok s farbou stien? Samozrejme, ak sa vám takéto jednofarebné interiéry páčia a “chlad” sivej farby vás neodradí, bez váhania sa rozhodnite pre sivý nábytok. Majte však na pamäti, že takéto veľké množstvo sivej môže vašu obývačku zahltiť – pridanie aj niekoľkých výrazných doplnkov nebude schopné miestnosť oživiť.

V takejto miestnosti bude priaznivo vyzerať biely nábytok. Môžete sa rozhodnúť aj pre biely a sivý nábytok alebo moduly zvýrazňujúce prirodzenú štruktúru dreva. To dodá interiéru teplý a útulný dojem. Ak sa rozhodnete pre svetlý drevený nábytok, zariadenie obývačky získa optickú ľahkosť.

Farebné doplnky a čalúnený nábytok môžu sivej obývačke dodať osobitý nádych. Samozrejme, mali by byť v súlade s charakterom interiéru. Pokiaľ ide o farbu, máte pomerne veľký manévrovací priestor. Môžete zakomponovať prvky vo svojej obľúbenej farbe. Sivá sa dobre kombinuje s takmer každou farbou. Mohlo by to byť:

  • pastelové fialové,
  • Modré farby,
  • tyrkysová,
  • ružový prášok,
  • šťavnatá, veľmi energická zeleň,
  • žlté,
  • pomaranče,
  • červená.

Šedá obývacia izba vôbec nemusí byť nudná. Nepatríte medzi ľudí so sklonom k extravagancii? Vyberte si pragmatický sivý nábytok a potom ho oživte napríklad žltými dekoračnými vankúšmi. Môžete tiež pracovať s rôznymi odtieňmi šedej, textúrami a vzormi. Týmto spôsobom zabránite monotónnosti a dodáte dizajnu miestnosti hĺbku.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here