Ako rozpoznať dobré víno bez toho, aby ste ho poznali

0
Rate this post

V prvom rade dobrá rada – naučme sa čítať etikety! Začnime venovať pozornosť všetkým informáciám, ktoré sa objavujú na etikete vína, pokiaľ ide o obsah.

Pretože nie dno s otvorom, nie zvláštny tvar fľaše – nie farebný vták alebo mačka na etikete, nie obrázok kráľa, nie postava princa na hrebenatom koni a nie pohľad na hradné zrúcaniny určujú kvalitu vína, ale základné informácie o ňom. Domov – Nižšie nájdete štyri jednoduché kritériá, ktoré keď nájdete na etiketách, budú pre vás zárukou, že fľaša, ktorú držíte v rukách, je slušná a prinajmenšom dobrá. Keď sa informácie stretnú aspoň s tromi z nich, je veľká pravdepodobnosť, že máte pred sebou slušné a dobré víno!

Samozrejme, veľmi dôležitá je vaša akceptácia filozofie vína, ktorá hovorí, že víno nie je určené na pitie po jedle alebo úplne oddelene od neho. Ak radi pijete víno sami, bez spoločnosti jedla alebo dokonca bez akejkoľvek spoločnosti, potom tento článok nie je pre vás….

Keď už viete, že je dobré podrobne si prečítať etiketu alebo pultovú etiketu na fľaši vína, najprv skontrolujte hladinu alkoholu. Ak sa vo víne ÚPLNE nevyznáte, toto kritérium vám umožní ľahko oddeliť väčšinu zlých vín od tých, ktoré sa oplatí vziať si domov z obchodu alebo objednať v reštaurácii. Viac ako 95 % vín vyrábaných na svete s obsahom alkoholu približne 12 až 14,9 % , sú vína, ktoré nás zaujímajú. Ostatné vína, až na malé výnimky, mlčia. Samozrejme, existujú odchýlky od tejto hladiny alkoholu, ale stupnica je neporovnateľná.

Dámy a páni, zrazu uvidíte, koľko vín, ktoré ste doteraz pili, nespĺňa toto jednoduché kritérium!

Výnimkou s nižším obsahom alkoholu (pod 12 %) sú niektoré sladké vína z neskorých zberov, šumivé vína a vína, ako napríklad krásne Moscato d'Asti. V opačnom smere máme tiež kvalitné výnimky, ako je Sherry a portské. Ide o fortifikované vína, ktoré musia mať viac ako 15 %.

A prečo je hladina alkoholu taká dôležitá?

Hladine alkoholu sa nejakým spôsobom pripisuje podstatnosť vína, jeho výraznosť, ale aj úroveň aróm, jasnosť buketu a samozrejme sila – krik. Výrazný pokrm miluje výrazné víno.

A prečo je hladina alkoholu taká dôležitá

Predstavte si víno ľahké ako pierko, s vôňou jahodového kompótu a oxidovaných čerešní, bledej lososovo-ružovej farby a obsahom alkoholu 8,5 %. Akým pokrmom vyvážiť takéto víno, čo si k nemu dať, aby ste si podmanili vlastnosti oboch ingrediencií? Pánev z polystyrénu? V 99,9 % jedál bude takéto víno dominovať a účinok spojenia vína a jedla v našich ústach bude takmer rovnaký, ako keby sme popíjali vodu…. Ak sa vo víne nevyznáte, kupujte vína v rozmedzí 12 až 15 % a budete v pohode.

Ďalším kritériom pre výber kvalitného vína je ROK. A prosím, verte mi… nezáleží na tom, ktoré (veď neviete, neviete, aké leto bolo v údolí Loiry v roku 2005! ), je dôležité, aby sa ročník vína vôbec objavil na etikete alebo protifólii! Rýchlo si všimnete, že pomerne veľa vín, ktoré ste doteraz kúpili, nemalo žiadny ročník! Väčšina stolových vín (najjednoduchších a najlacnejších) a malá časť regionálnych vín ho vôbec nemá.

Vedeli ste, že väčšina vín na trhu by sa mala vypiť do 3. až 4. roku života?

Áno, mali by ste si vyberať relatívne mladé vína. Pri kúpe starších ročníkov požiadajme o pomoc profesionálov, someliérov, v krajnom prípade siahnime po prehliadačoch na internete alebo odborných knihách. Dôležitá podmienka – keď kupujeme “staré víno”, musíme si byť istí, že malo dobré podmienky na zrenie. Dokonca aj tie najlepšie fľaše vína, ktoré sú vyrobené na roky a čakajú na bohatého pôžitkára, sa dajú za pár týždňov opraviť na “amen”.

Stačí, ak fľašu umiestnite (nie položíte) na hornú policu v obchode, tesne pod osvetlenie (také, ktoré svieti 24 hodín denne), teplota nad 25 C, najlepšie 30 C… Po mesiaci alebo dvoch je víno uvarené a je vhodné len na marinovanie bravčovej panenky pre vašu milovanú svokru. A mohol by pokojne ležať pri teplote 13 C, v prítmí a pri vlhkosti okolo 75 % 15 – 20 rokov – bola by to radosť. A tak je to tragédia…

Ďalším tipom – ako kúpiť dobré víno bez toho, aby ste to vedeli – je množstvo a presnosť informácií o tom, odkiaľ víno pochádza, kde bolo vyrobené. Čím presnejšie a podrobnejšie je víno opísané, tým lepšie pre jeho kvalitu a tým väčšiu istotu máme, že máme v rukách to, čo hľadáme. To, že víno pochádza napríklad z Argentíny, nestačí. Ani uvedenie samotného regiónu, napríklad Mendoza, nie je príliš informatívne.

Až tretí stupeň zasvätenia umožňuje zoznámiť sa s primerane kvalitnými vínami a tu hľadáme také “apelácie” alebo “názvy” ako napríklad Valle de Uco. V prípade niektorých vín z Bordeaux alebo Burgundska existuje viac stupňov zasvätenia, ale to je pre skutočných zasvätencov. Ďalší príklad: čo Španielsko? Španielsko -> Castilla y Leon -> Toro alebo Ribera del Duero * Alebo možno Taliansko ? Taliansko -> Toskánsko -> Chianti alebo Chianti Classico atď.

Nakoniec vyhľadajte všetky informácie o tom, z čoho bolo víno vyrobené, t. j. vyhľadajte názvy odrôd hrozna (kmeňov), napr. Sauvignon Blanc, Merlot, Shiraz, Chardonnay, Riesling, Cabernet Sauvignon atď. Každá odroda má svoju vlastnú vôňu a chuťové vlastnosti. Ak poznáme charakteristickú chuť a vôňu konkrétneho druhu hrozna, môžeme si vybrať to, ktoré nám najviac chutí. Je to ako s jablkami – boskop, antonovka alebo szara reneta sú kyslé a tvrdé. Najlepšie sa hodia na pečenie jablkového koláča, nie na chrumkanie na raňajky. Opakom sú maliny alebo ligole – vynikajúce dezertné jablká, ale skúste z nich pripraviť jablkový koláč….

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here