Urob si sám, uč sa

0
Rate this post

Pre tých, ktorí robia prvé kroky v oblasti domácich majstrov, sa odporúča oboznámiť sa so základnými technikami. Je dôležité vedieť, ktoré nástroje sa majú používať pre ktorý materiál. Napríklad vŕtanie do kovu si vyžaduje inú techniku ako vŕtanie do kameňa alebo muriva. Okrem toho je užitočné vedieť, aké prípravné práce je potrebné vykonať pred začatím práce.

Aplikácia tesniacej zmesi

Tesniaca hmota sa používa na úpravu škár, ochranu proti vlhkosti a na vyplnenie trhlín a prasklín. Vďaka svojej pružnosti umožňuje určitý rozsah pohybu – blog. Tesniace zmesi sú k dispozícii v tubách a rúrkach. Jedna rúrka stačí na dĺžku spoja približne 12 – 13 metrov a hrúbku 5 mm.

Tapetovanie

Tapetovanie je skvelý spôsob, ako rýchlo zmeniť vzhľad vášho domova. Najdôležitejšie je byť kreatívny. Tapety sú k dispozícii v rôznych farbách a vzoroch, ako aj v rôznych stupňoch.

Dôležité informácie

Najlepšie výsledky dosiahnete na hladkom, rovnom povrchu, ktorý zaručuje dobré priľnutie lepidla. V prípade čerstvo postavenej alebo omietnutej steny počkajte, kým dobre vyschne, a až potom ju natrite. Tým sa zabráni tomu, aby omietka absorbovala príliš veľa vody z lepidla. Prípadné praskliny alebo dutiny by sa mali vyplniť tmelom a všetky nerovnosti starostlivo vybrúsiť.

Nástenné zástrčky

Ak potrebujete niečo pripevniť na tehlovú alebo betónovú stenu, sadrokartón alebo akýkoľvek iný tvrdý povrch (okrem dreva), určite budete potrebovať hmoždinky. Poskytujú bezpečné upevnenie v pevných materiáloch alebo sa zasekávajú do materiálov s dutinami alebo do dosiek.

Rezanie pod uhlom. Ak potrebujete elegantne spojiť dva kusy dreva pod uhlom, konce oboch kusov by mali byť narezané šikmo.

Používanie rôznych materiálov. Pri stavebných prácach alebo prácach pre domácich majstrov sa môžete stretnúť s rôznymi druhmi materiálov, prírodných aj syntetických. Tieto materiály majú rôzne vlastnosti a používajú sa na rôzne účely. Možno ich rozdeliť do štyroch skupín: drevo, kameň a keramika, plasty a kovy.

Vŕtacie nástroje

Ak je potrebné niečo zavesiť alebo spojiť komponenty, často sa vŕtajú otvory. Potom je dôležité zvoliť správnu metódu vŕtania a typ vŕtacích nástrojov, ktoré použijeme. V tomto článku sa budeme venovať rôznym typom cvičení.

Pred začatím práce… Používajte kvalitné náradie, pevný rebrík alebo plošinu a vhodné bezpečnostné vybavenie, ako sú pevné topánky, ochranné okuliare, pracovné rukavice a maska proti prachu. Včas vymeňte opotrebované nástroje a používajte nové hmoždinky, skrutky, pílové kotúče, vrtáky a kotúče.

Položte si nasledujúce otázky:

  • S akým typom materiálu máme do činenia? To vyvoláva ďalšie otázky:
  • Je potrebné vŕtanie? Alebo je lepšie použiť klince alebo lepidlo?
  • Aký typ vrtáka sa má použiť?
  • Aký vrták bude potrebný?
  • Je potrebné používať zástrčky? Ak áno, ktoré?
  • Aké skrutky alebo skrutky budú potrebné?

Vŕtanie dreva a plastov

Vŕtanie do dreva a plastov nie je vo väčšine prípadov náročné, pretože ide zvyčajne o mäkké materiály. Špeciálne vrtáky do dreva možno ľahko rozpoznať podľa charakteristického ostro zašpicateného strediaceho hrotu. Vrtáky do kovu sa dajú úspešne použiť aj na vŕtanie do dreva alebo plastov. V prípade väčších otvorov sa odporúča predvŕtať otvor tenkým vrtákom s priemerom 4 mm. Tým sa zabráni štiepeniu dreva. Pri osadzovaní skrutiek do tvrdého dreva vždy predvŕtajte otvor. V opačnom prípade sa skrutky z nehrdzavejúcej ocele môžu počas skrutkovania ľahko zlomiť.

Pri práci s elektrickým náradím spoločnosť SKIL odporúča používať pracovné rukavice, ochranu očí, protiprachovú masku a ochranu sluchu, ako sa odporúča v návode na obsluhu.

K dispozícii je mnoho typov skrutiek z rôznych materiálov a v rôznych veľkostiach. Ich výber závisí od materiálu, do ktorého sa majú zabudovať, od spôsobu použitia, ako aj od toho, či sa budú používať v interiéri alebo exteriéri. Medzi možné typy materiálov pre skrutky patrí pozinkovaná oceľ, mosadzná alebo pomedená oceľ, nehrdzavejúca oceľ, mosadz a meď. Výber hlavy skrutky závisí od sily, ktorá sa má použiť, a od priestoru, ktorý je k dispozícii na zapustenie skrutky.

Vŕtanie do kovu

Bežné vrtáky do kovu sú vhodné na vŕtanie do mäkkých kovov, ako je meď alebo hliník. Na tvrdé kovy, ako je nehrdzavejúca oceľ, je najlepšie používať vrtáky z chróm-vanádiovej ocele, kobaltové vrtáky alebo vrtáky z karbidu titánu. Označenie HSS znamená, že vrták je vyrobený z tvrdšieho kovu. Bežné vrtáky sa ponúkajú v priemeroch od 1 do 13 mm.

Pri práci s elektrickým náradím SKIL odporúča používať pracovné rukavice, ochranu očí, protiprachovú masku a ochranu sluchu, ako sa odporúča v návode na obsluhu.

Skrutkovanie do kovu

Na upevnenie rôznych komponentov ku kovu možno použiť rôzne typy skrutiek a skrutiek, napríklad: skrutky so šesťhrannou hlavou so závitom po celej dĺžke drieku alebo po jeho časti, skrutky so šesťhrannou hlavou, poistné skrutky s podvrtávkou, skrutky do kovu a skrutky do panelu. V Európe sa rozmery zvyčajne udávajú v milimetroch, zatiaľ čo v Spojenom kráľovstve a USA sa udávajú v palcoch.

Vŕtanie do kameňa alebo skla. Rôzne typy kameňa si vyžadujú rôzne typy vrtákov. Existujú tvrdé druhy kameňa (mramor, žula, silikátové tehly a bloky, kremenec a betón) a mäkké druhy (vápenec, ílovec, pieskovec, sadrovec a pórobetón). V zásade by sa mali vždy používať vrtáky do muriva alebo betónu. Pri väčšine druhov kameňa nie je potrebný ani príklepový mechanizmus vŕtačky.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here