Ekonóm je odborník na financie a prieskum trhu. Jeho práca je však oveľa zložitejšia. Pri svojich analýzach musí brať do úvahy mnohé aspekty, ktoré spoločne formujú trh s tovarom. Vďaka svojim znalostiam dokáže robiť zodpovedné obchodné rozhodnutia a radiť pri nich ostatným – www.
Aby sme pochopili, kto je ekonóm, musíme si najprv dobre vysvetliť pojem ekonómia. Je to jedna zo spoločenských vied, ktorá sa zaoberá problematikou výroby, distribúcie a používania tovarov. Ekonomika je o analýze spôsobu, akým spoločnosť využíva statky v kontexte racionálneho riadenia. Skúma ekonomické procesy, ktoré ovplyvňujú fungovanie spoločnosti ako celku. Uvedená problematika nachádza uplatnenie v rôznych oblastiach života, v súčasnosti predovšetkým v hospodárskom riadení a podnikaní. Ekonóm, ako osoba so znalosťami o mechanizmoch ekonomiky, je nevyhnutným analytikom vo veľkých korporáciách.
Čo robí ekonóm?
Ekonóma možno rozdeliť do dvoch kategórií. Ako odborník teoretik a praktik. Keď hovoríme o teoretikoch, zvyčajne máme pred očami profesorov, výskumníkov, akademikov, ktorí robia makroekonomické a menej často mikroekonomické analýzy. Ekonómovia sa delia o svoje znalosti, poskytujú poradenstvo, predpovedajú určité trhové mechanizmy. V televíznych programoch sa často objavujú odborníci na ekonomiku, ktorí sa vyjadrujú k témam týkajúcim sa hospodárstva krajiny. Teoretický ekonóm publikuje originálne vedecké texty, ktorými šíri poznatky z oblasti ekonómie. Tieto informácie môžu následne využiť ekonómovia-praktici.
Ekonóm-praktik je zvyčajne zamestnaný spoločnosťou alebo koná v jej mene. Predpovede využíva na vlastnú analýzu trhu alebo finančné výkazníctvo. Snaží sa predvídať javy, ktoré sa vyskytujú na trhu, aby pomohol spoločnosti vypracovať jej finančnú stratégiu. Ekonóm je široký pojem, ktorý možno použiť na označenie účtovníka, zamestnanca banky alebo finančného poradcu. Ekonóm v súkromnej spoločnosti sa zaoberá najmä financiami.
Úlohy ekonóma
Úlohou ekonóma je analyzovať ekonomické systémy, viesť finančné záznamy, navrhovať ekonomickú stratégiu podniku, ako aj celej krajiny, vyvodzovať závery z prognóz a získaných informácií. Ekonómovia určujú perspektívy rozvoja jednotlivých oblastí trhu s tovarom a pomáhajú formulovať politiky riadenia. Teórie a prognózy ekonómov pomáhajú zvyšovať produktivitu a zisky spoločnosti. Úlohy ekonóma sa môžu líšiť v závislosti od pozície. V jednej firme môže mať na starosti správu miezd a finančných účtov, v inej zasa analýzu materiálového hospodárstva. Svoje znalosti využíva pri zostavovaní finančných výkazov.
Koľko zarába ekonóm?
Výška zárobku ekonóma závisí od odvetvia, v ktorom pracuje. Ekonóm môže byť v skutočnosti zamestnaný v spoločnostiach, ktoré sú z hľadiska odvetvia úplne odlišné. To má vplyv aj na jeho povinnosti. Napríklad ekonóm pracujúci pre poisťovňu môže zarábať viac ako účtovník, ktorý má tiež ekonomické vzdelanie. Údaje z Národného prieskumu platov, ktoré sú k dispozícii na portáli Wynagrodzeni.a.pl, prezentujú príjmy ekonómov v dobrom svetle. Medián platu na tejto pozícii je 6 140 PLN brutto, resp. 4 417 PLN netto. Každý druhý ekonóm zarába od 5 100 PLN do 8 910 PLN brutto. Príjmy nad túto hranicu dostáva 25 % ekonómov.
Ako sa stať ekonómom?
Štúdium ekonómie, manažérskej ekonómie, financií a účtovníctva je jedným z najvhodnejších spôsobov, ako sa stať ekonómom. Štúdium ekonómie poskytuje poznatky o fungovaní trhu. Absolventi sú schopní vykonávať ekonomické analýzy, skúmať cenové trendy, možnosti spotreby domácností, efektívnosť rôznych odvetví hospodárstva. Svoju budúcnosť je dobré začať budovať už pri výbere strednej školy. Tí, ktorí sú si istí, že chcú ísť na vysokú školu, môžu ísť na strednú školu, zatiaľ čo technická škola je možnosťou pre tých, ktorí nie sú presvedčení o potrebe vyššieho vzdelania, ale neodmietajú túto možnosť. Výber strednej odbornej školy ekonomického zamerania tiež svedčí o tom, že uchádzač je silne orientovaný na toto odvetvie.
Aby ste sa mohli stať ekonómom, musíte mať aj správne odborné schopnosti. Dôležitý je najmä zmysel pre matematiku, detail, zodpovednosť, komunikačné schopnosti, schopnosť pracovať pod časovým tlakom a v stresovom prostredí.
Ekonomický technik
Na to, aby ste sa stali ekonómom, nie je potrebný vysokoškolský titul, hoci vám túto úlohu výrazne uľahčí. Na to, aby ste sa mohli stať ekonómom, potrebujete matematické zručnosti a schopnosť analytického myslenia, takže základom pre to, aby ste sa stali ekonómom, nie je štúdium, ale vedomosti a schopnosti uchádzača. Ekonomická technická škola, ktorá udeľuje titul ekonomický technik, je vynikajúcou cestou pre ekonómov v praxi. Počas štúdia škola poskytuje študentom pracovné stáže, počas ktorých sa uchádzač naučí prakticky využívať vedomosti získané v škole. Na druhej strane, absolventi postgraduálneho štúdia sa môžu uchádzať o stáž. Po ukončení technickej školy študent dostane osvedčenie o absolvovaní školy a diplom potvrdzujúci kvalifikáciu v profesii “ekonomický technik”.
Ekonomický technik – príjmy. Príjmy ekonóma ovplyvňuje dĺžka praxe, skúsenosti, veľkosť spoločnosti, v ktorej je zamestnaný, jeho kvalifikácia, ako aj samotné vzdelanie. Preto sa ekonómovia, ktorí absolvovali len ekonomickú odbornú školu, môžu stretnúť s nižším platom ako zamestnanci s vysokoškolským vzdelaním. Je to však individuálna záležitosť a zamestnávateľ môže v konečnom dôsledku oceniť prácu ekonóma vyššie ako iné spoločnosti, ktoré zamestnávajú len absolventov vysokých škôl.
Koľko zarába ekonomický technik?
Vo svojej profesii môže ekonomický technik po skončení štúdia zarábať presne toľko, čo ekonóm. Výška platu v skutočnosti závisí od riaditeľa danej spoločnosti a od toho, ako vysoko si cení schopnosti a kvalifikáciu svojho zamestnanca. Dobrý zamestnanec, ktorý plní ciele spoločnosti a presne odhaduje finančnú a trhovú situáciu, je schopný získať aj regulačné prémie poskytované zamestnávateľom. Na druhej strane je štúdium potrebné, ak budúci ekonóm plánuje pracovať vo verejnej správe.